Hlavní navigace

EU: Chorvatsko možná dokončí vstupní rozhovory již příští rok

Sdílet

Jiří Velinský 5. 11. 2008

Chorvatsko možná splní vstupní rozhovory pro členství v Evropské unii již v roce 2009, pokud si pospíší s přípravami. Jiné státy však budou muset zřejmě čekat déle, informovala ve středu agentura Reuters.

Mělo by být možné dosáhnout poslední fáze vstupních rozhovorů s Chorvatskem do konce roku 2009, pokud splní všechny potřebné podmínky. S tímto na paměti navrhuje Komise plán splnění všech technických jednání, uvedla Evropská komise (EK) v každoroční zprávě o rozšiřování EU. Ve zprávě nejsou uvedena konkrétní data, diplomaté ale říkají, že pokud by se Chorvatsku podařilo plán splnit, může se stát členem EU v roce 2011.

Podle dokumentu postoupily Turecko, Srbsko, Albánie, Makedonie, Bosna, Černá hora a Kosovo s reformami jen velmi málo, a proto se k unii zatím připojit moci nebudou. Podle EK má Srbsko šanci zahájit rozhovory v roce 2009, pokud bude spolupracovat s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) a úspěšně zavede požadované reformy.

Turecko zahájilo vstupní rozhovory stejně jako Chorvatsko v roce 2005. Jeho postup se ale zbrzdil kvůli požadavku lepších vztahů s Kyprem, který je rovněž členskou zemí EU.

Někteří členové unie se k možnému rozšiřování nestaví příliš pozitivně, přijetí 12 postkomunis­tických zemí v letech 2004 až 2007 bylo velmi nákladné. Francie a Německo navíc prosazují schválení Lisabonské smlouvy, jejímž účelem je stabilizovat unijní instituce a zefektivnit tak přijímání nových členských zemí. Dokument však zablokovali Irové v referendu.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).