Hlavní navigace

ERÚ: Nový zákon posílí postavení energetických firem

Sdílet

Gabriela Hájková 14. 4. 2015

Sněmovna schválila novelu energetického zákona. Energetický regulační úřad (ERÚ) ale pro ČTK uvedl, že změna zhorší postavení těch, kteří platí energie. Novinka totiž umožní firmám z oblasti energetiky požadovat od ERÚ při stanovení regulované ceny započtení většího objemu nákladů než tomu bylo doposud.

Regulovaná složka ceny tvoří přitom například u elektřiny polovinu ceny a obsahuje třeba poplatek za přenos a distribuci elektřiny a příspěvek na obnovitelné zdroje energie. V rámci neregulované části ceny platíme silovou elektřinu. Tu stanovuje přímo dodavatel energie.

Do budoucna budou moci tyto společnosti dát mnohem větší podíl nákladů do regulovaných složek a ERÚ jim bude muset ze zákona vyjít vstříc, uvedl pro ČTK mluvčí ERÚ Jiří Chvojka s tím, že avizované dopady novely na státní rozpočet, které mají být podle ministra průmyslu Jana Mládka ve výši 5 mld. Kč, nejsou konečné.

Je to dopad pět miliard, ale krát 17 let, po kterou se ta podpora bude platit. Ve skutečnosti to je podstatně větší číslo, skoro 90 miliard korun, které zaplatíme proto, že byla v minulosti špatně nastavena podpora obnovitelných zdrojů, řekl ČTK Chvojka. Upozornil také, že ministerstvo nevyčíslilo řadu dopadů, na které ho upozorňoval ERÚ i Nejvyšší kontrolní úřad.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).