Hlavní navigace

Erste Group láká firmy na blockchain, provedla plně digitální emisi dluhopisů

Sdílet

Jiří Hovorka 25. 10. 2018

Erste Group má za sebou v Rakousku úspěšný start blockchainové platformy pro emisi dluhopisů. Při první plně digitální emisi získala 20 milionů eur od investorů rakouská stavební společnost ASFINAG. Podle Erste Group šlo dokonce o první plně digitální emisi nástroje dluhového financování v Evropě s použitím blockchainové platformy. Podle Filipa Hrubého, mluvčího České spořitelny, bude technologie dostupná i pro zájemce v Česku.

Tím, že eliminujeme potřebu manuálních kroků, které jsou náročné na pracovní sílu, jsou pomalé a mohou být náchylné k chybám, nám může implementace blockchainu pomoci emisi podobných nástrojů zrychlit, zjednodušit a zefektivnit, říká Bernhard Leder, vedoucí Skupinové tvorby trhů a financování Erste Group.

Blockchainová technologie – na jejímž základě funguje bitcoin a další virtuální měny – představuje nový způsob, jak ukládat nezměnitelné datové transakce na oddělených počítačích, kdy jsou data zajištěna kryptografickými postupy. Jednotlivé blockchainy začínají sítí, jejíž členové jsou vzájemně propojeni a bezpečně si vyměňují údaje a aktiva prostřednictvím internetu. Struktura používaná u blockchainů je také transparentní a ověřitelná vzhledem k tomu, že všechny tyto jednotlivé transakce musí potvrdit většina účastníků sítě.

Blockchain, který vytvořila Erste Group pro svou platformu Schuldscheindarlehen, je vybudován na bázi Hyperledger Fabric nadace Linux, která využívá kontejnerovou technologii k tomu, aby hostila inteligentní smlouvy nazývané „chaincode“, které tvoří aplikační logiku systému, dodává Filip Hrubý.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).