Hlavní navigace

Elektřina z Německa může způsobit rozsáhlé blackouty

Sdílet

Arsen Lazarevič 14. 5. 2012

Nárazové přítoky elektřiny z německých větrníků nebude schopná česká přenosová síť „rozpustit“. Vše by mohlo vyústit až v blackout (výpadek proudu, který přeruší zásobování elektrickou energií nad rozsáhlým územím). Čtete také: Nová realita: blackouty a dražší elektřina

Zkušenosti podle Martina Hájka z Teplárenského sdružení navíc ukazují, že po třech dnech nastává totální chaos a dezorientace. Hrozí také ztráty na životech. Nejvíce jsou lidé ohrožení v období zimy, která je hlavním obdobím pro větrné elektrárny. 

Podle Hájka by měly důležitou roli při těchto scénářích sehrát teplárny: Tady je také potřeba spolupráce s krizovým řízením státu, aby byla pokryta skutečně nejnutnější potřeba, například čerpadla pro dodávku pitné vody, protože teplárna samozřejmě nemůže utáhnout běžný provoz, ale pouze nouzové zásobování. řekl pro E15.

Dlouhodobým řešením by mělo být vybudování přenosové sestavy, která by byla schopná tento nápor zvládat. To se ale může prodražit. Čtete také: Kvůli německým větrníkům a zavřeným jaderným elektrárnám si připlatíme na cenách elektrické energie. A nebude to málo 

Podle premiéra Petra Nečase bude problém s přetokem elektřiny přetrvávat až do roku 2018.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 5. 2012 17:36

    lojza (neregistrovaný) 81.90.252.---

    opravdu nechápu, proč bychom my měli být zodpovědní za bezproblémový přenos německé elektřiny z německých elektráren. To nejsou nastaveny žádné limity jak mohou zatížit naší síť a pokud je překročí, tak je odstřihnout, ať si to vyžerou sami? Když hrozí blackout, tak se má odstřihnout příčina (větrník v německu) a ne že to bude shazovat celou síť.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).