Hlavní navigace

Elektřina bude dál zdražovat, na trzích je nejdražší za šest a půl let

Jiří Hovorka

Tlak na růst cen elektřiny pro koncové zákazníky roste. Elektřina je na trzích nejdražší za šest a půl roku a koncem minulého týdne prorazila hranici padesáti eur za megawatthodinu. Ve srovnání s rokem 2016 je to nárůst o více než 130 procent.

Někteří zákazníci pociťují zdražování na svých fakturách už od začátku roku, vývoj na trzích ale nasvědčuje, že ceny porostou i příští rok. Informují o tom Hospodářské noviny.

Ten nárůst je tak velký, že se musí promítnout do cen zákazníkům, říká Jiří Gavor, majitel analytické společnosti ENA a výkonný ředitel sdružení menších dodavatelů energií ANDE. Podle něj se dá čekat zdražování zhruba o dalších pět procent.

Už na počátku roku zvýšil ceny silové elektřiny o šest procent E.ON, v červnu o čtyři procenta ČEZ, o 3,5 procenta nyní postupně zdražuje Pražská energetika. Zdražují přitom i alternativní dodavatelé, například jde o Bohemia Energy, Centropol nebo MND, uvádí HN.

Našli jste v článku chybu?
  • 30. 8. 2018 12:30

    Šotola (neregistrovaný) 192.71.249.---

    Docela mě překvapuje, že jako první zdražili ti, co jsou přímo u zdroje, první reakci bych čekal naopak od alternativců a ti vzdorovali nejdéle, viz třeba bohemka, která to oznámila až teď, že bude zdražovat až na podzim, takže zákazníci mají ještě celkem dlouhou dobu normální ceny, přičemž u dominantů už jedou za navýšené ceny. Osobně jsem zvědav jak dlouho toto celé potrvá.