Hlavní navigace

Školní pomůcky přijdou na začátku školního roku na 3000 Kč. Během roku pak na dalších 10 000 Kč

Sdílet

Začátek školního roku je pro rodiče tradičně výrazně finančně náročnější. Za školní pomůcky a nutnou výbavu zaplatí letos čeští rodiče dohromady 5,82 miliard korun. V průměru pak rodiče zaplatí jednomu dítěti školní výbavu za 3000 Kč. Vyplynulo to z průzkumu NMS Market Research pro společnost Provident Financial.

Částka se ale mění s tím, jak dítě roste. Za žáka na prvním stupni zaplatí rodiče na začátku školního roku v průměru 2500 Kč, u dětí navštěvujících druhý stupeň je částka o 800 korun vyšší. V případě středoškoláků náklady dosahují 3700 Kč a u vysokoškoláků 5100 Kč, rozvádí výsledky průzkumu hlavní analytik Providentu Tomáš Černý.

To jsou však jen náklady na začátek školního roku. Rodiče následně v průběhu roku utratí za věci související se školní docházkou dalších 10 000 Kč. A k tomu je nutné připočítat náklady na kroužky, dosahující v průměru 5560 Kč za rok.

Někteří rodiče se pak uchylují i k tomu, že si na základní výbavu pro dítě vezmou půjčku. Nejčastěji jde o půjčku kvůli oblečení a obuvi (42 %), dále pak na koupi aktovky (21 %) nebo učebnic (19 %).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).