Hlavní navigace

EET jen pro plátce DPH? Návrh opozičních poslanců dostal ve sněmovně šanci

Sdílet

Jiří Hovorka 7. 3. 2018

Zúžení povinnosti elektronické evidence tržeb jen na registrované plátce daně z přidané hodnoty dostal šanci na prosazení. Sněmovna dnes v úvodním kole projednávání přes nesouhlas vlády podpořila návrh 66 poslanců z různých politických stran. Ten chce EET povinně jen pro podnikatele, jejichž obrat za předcházejících 12 měsíců přesáhl jeden milion korun, případně se k dani registrovaly dobrovolně.

Předloha odolala návrhu na zamítnutí, který vzneslo hnutí ANO. Podpořilo ji 77 poslanců, zatímco stejný počet hlasoval pro její zamítnutí. Pro zamítnutí byli poslanci ANO a KSČM, informuje agentura ČTK. Návrh nyní míří do druhého čtení, ve třetím se pak o něm bude hlasovat definitivně.

Podle vlády by se navrhovaná výjimka týkala většiny podnikatelů a evidence tržeb by tak ztratila efektivitu. Podle ministryně financí v demisi Aleny Schillerové (ANO) by z EET v důsledku přijetí návrhu vypadlo 60 procent podnikatelů.

Podle předkládajících poslanců současná podoba zákona o EET nepřiměřeným způsobem zasahuje zejména ty nejmenší podnikatele.

Ministryně Schillerová dnes řekla poslancům, že v reakci na nedávné rozhodnutí Ústavního soudu, připravilo ministerstvo financí novelu zákona. Počítá v ní s novým offline režimem pro nejmenší podnikatele. Ministerstvo chce v novele vyjmout z EET přednostně fyzické osoby neplátce DPH, a to podle výše hotovostních plateb. Ministerstvo bude také navrhovat, aby třetí a čtvrtá vlna byly zavedeny současně, informuje ČTK.

Ústavní soud v prosinci kromě jiného odložil třetí a čtvrtou etapu EET (čtěte podrobnosti). Podle soudu je nutné důkladně zvážit dopady na různé skupiny povinných subjektů a případné výjimky upravit zákonem, nikoliv cestou vládního nařízení.

Ministerstvo financí původně počítalo, že se do EET zapojí v roce 2018 dalších zhruba 300 tisíc podnikatelů, dnes jich tržby eviduje zhruba 160 tisíc. Od března měli začít tržby evidovat prodejci stánkového občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodejci na farmářských trzích. Dále pak účetní, advokáti a lékaři. Od června se do EET měli zapojit třeba vybraní řemeslníci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 3. 2018 5:42

    J, Novák

    Tak je celkem jisté, že navrhovatelům nejde o nic jiného, než opětovně umožnit těm nejproblematič­tějším "podnikatelům" nekontrolovatelně okrádat na daních. Proč mě nepřekvapuje, že jsou to zejména pravicoví poslanci, kteří tuto úpravu prosazují? Koneckonců, pravice byla ta, která v 90. letech spustila rozkrádání republiky ve velkém, takže se nelze jejich postoji divit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).