Ústavní soud zrušil s odloženou platností některá ustanovení zákona o evidenci tržeb. Vyhověl návrhu 41 poslanců opozičních stran ODS a TOP 09, kteří požadovali buď jeho úplné zrušení, nebo právě zrušení některých částí. Úplné zrušení zákona Ústavní soud odmítl, EET podle něj sleduje legitimní cíl, tedy účinný výběr daní a narovnání podnikatelského prostředí.
Nebudu to komentovat, nejsem ministr financí a neznám vůbec rozhodnutí soudu,
uvedl v textové zprávě pro agenturu ČTK premiér Andrej Babiš, který ještě ve funkci ministra financí Sobotkovy vlády EET prosadil. Podstatné podle Babiše je, že zákon o EET platí.
Evidence tržeb se nemá týkat úhrad platební kartou, případně dalších bezhotovostních plateb. Soud tak dal za pravdu kritikům, podle nichž jsou platby kartou už dostatečně evidované bankou.
Stát musí dodržovat určité jisté informační sebeomezení, může-li jím zajišťované funkce zabezpečit i jinak. V opačném případě dochází k porušení práva na ochranu soukromí a na informační sebeurčení tak, jak je tomu v tomto případě,
uvedla Miroslava Sedláčková, tisková mluvčí Ústavního soudu.
Ústavní soud také zrušil povinné zveřejňování daňového identifikačního čísla na účtenkách. U fyzických osob je totiž tvořeno rodným číslem, jeho zveřejnění na účtence tak zasahuje do soukromí podnikatelů.
Ústavní soud dále zrušil možnost vlády jen na základě jejího nařízení udělovat výjimky z EET, kterou dostali například prodejci kaprů před Vánoci nebo těžce zrakově postižení lidé. Musí být primárně definováno zákonem, na koho povinnost evidence dopadá a v jakém rozsahu,
uvedla k tomu Sedláčková.
K některým změnám podle nálezu Ústavního soudu dojde na konci únor 2018, k další až na konci příštího roku.
Ústavní soud také odložil třetí a čtvrtou etapu EET. Podle soudu je nutné důkladně zvážit dopady na různé skupiny povinných subjektů a případné výjimky upravit zákonem, nikoliv cestou vládního nařízení.
Ústavní soud respektuje skutečnost, že zákonodárce nemůže dohlédnout všude a předvídat vše, nicméně musí při zavádění jakékoliv plošné regulace zvážit předem její dopady z hlediska povinných osob, času a způsobu (kdo, kdy a jak). Rčení, že při kácení lesa létají třísky, pro regulační opatření v právním státě nemá místo,
říká k tomu Sedláčková.
Ministerstvo financí počítalo, že se do EET zapojí v roce 2018 dalších zhruba 300 tisíc podnikatelů, dnes jich tržby eviduje zhruba 160 tisíc. Od března měli začít tržby evidovat prodejci stánkového občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodejci na farmářských trzích. Dále pak účetní, advokáti a lékaři. Od června se do EET zapojí třeba vybraní řemeslníci. To se tedy zatím odkládá a je nyní na ministerstvu financí, aby zákon zpřesnilo.
Ústavní soud svůj nález k EET vyhlásil dnes, najdete ho na webu ÚS.