Někteří zaměstnavatelé zvažují při snaze o zvýšení pracovní produktivity prodloužení pracovních směn z 8hodinových na 12hodinové. Nedostatek volných zaměstnanců a potřeba efektivního využití času a pracovních strojů vede zaměstnavatele k hledání řešení, které bude co nejméně komplikovat chod výroby. Neuvědomují si ale, že nedostatek spánku a únava způsobená 12hodinovými směnami může vést k většímu riziku úrazů a snižování kvality práce.
Česká republika v práci na směny zaujímá mezi zeměmi EU jedno z předních míst, avšak oproti jiným evropským státům u nás stále přetrvává zastaralý a neefektivní 12hodinový směnný provoz. Takové pracovní nasazení a nevhodný směnový model způsobuje u zaměstnanců narušení biorytmu, stres, nemoci a trvalou nespokojenost: Společnosti se pak potýkají s vysokou fluktuací pracovníků,
říká Roman Urban, ze společnosti Déhora.
Výhody 12hodinové pracovní směny spočívají především v nižší administrativní zátěži a také v méně častém střídáním pracovníků u strojů, což je vždy spojeno se sníženou produktivitou a nebezpečím, špatně předaných informací. Ovšem její nevýhody mají na firmy v celkovém měřítku mnohem zásadnější dopad. V současnosti jsou u nás podle průzkumu společnosti Déhora nejčastější 8hodinové pracovní směny po pěti dnech. Tímto způsobem funguje, třetina (37 %) směnných provozů.