Hlavní navigace

Objem sjednaného pojištění v zemích V4 roste

Sdílet

Lenka Kašparová 14. 8. 2019

Na růst objemu sjednaného pojištění v zemích Visegrádské čtyřky má vliv několik faktorů. Prvním z nich je růst HDP. Nejvyšší růst HDP přitom čeká v letošním roce patrně Maďarsko (4,5 %), zatímco v Česku se HDP pohybuje okolo 2,6 %. Vyšší objem sjednaného pojištění souvisí také s nízkou mírou nezaměstnanosti a rostoucími mzdami. V ČR je nyní nezaměstnanost na historickém minimu (2,7 %), na Slovensku mají aktuálně míru nezaměstnanosti na úrovni 5,5 %. Nedostatek zaměstnanců na pracovním trhu začíná brzdit i polské firmy. Mzdy se zde meziročně reálně zvýšily o 4,7 %, v Čechách o 5 % a na Slovensku platy rostly zhruba o 4 %.

V Polsku za první kvartál 2019 vzrostl objem u předepsaného neživotního pojištění o 5,1 %, a to především díky nárůstu havarijního pojištění (4,2 %) a pojištění majetku (9,8 %). Hodnota sjednaného povinného ručení naopak klesla o 1,1 %. Což je důsledek cenové války mezi poskytovateli. V Maďarsku za první kvartál roku 2019 předepsané pojistné posílilo o 14,8 %. Rostlo jak životní (11,2 %) tak neživotní (17,5 %) pojištění.

Maďarská národní banka naléhá na pojistitele, aby se soustředili na vývoj jednoduchého pojištění domácnosti, které by bylo lehce porovnatelné napříč trhem a flexibilní pro spotřebitele. Maďarští klienti by měli profitovat i z novely týkající se investičního životního pojištění, která platí od července. Slibuje jim více benefitů a lepší transparentnost, říká Eva Svobodová, tisková mluvčí, UNIQA pojišťovna.

Nejpomaleji roste trh s pojištěním na Slovensku. Během prvního kvartálu tohoto roku objem pojistného vzrost jen o 1,6 %. Neživotní pojistné stouplo o 3 %, a to především kvůli rostoucímu povinnému ručení. V Česku pojištění během prvního kvartálu vzrostlo o 3,9 % a ve druhém kvartálu meziročně vzrostlo ještě o 1 %, celkově tedy 4,9 %. Přírůstek je z velké části důsledkem rostoucího objemu pojištění vozidel a retailového pojištění majetku.

Pojišťovny na českém trhu patrně čeká jednorázové zdanění pojistně-technických rezerv, které může spolknout až dvouletý zisk většiny pojišťoven. Kromě toho vzrostou ceny v povinném ručení i havarijním pojištění, dodává Eva Svobodová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).