Hlavní navigace

Důchodci se práce nebojí aneb: Jak si zvýšit pobíranou penzi

Sdílet

Gabriela Hájková 8. 11. 2010

Během prvních tří kvartálů letošního roku pracovalo v národním hospodářství průměrně 238 tisíc osob pobírajících důchod. Většinou se jedná o penzisty v řádném starobním důchodu. Včetně důchodců, kteří odešli do penze předčasně je to 150 tisíc lidí. Více než 80 tisíc pracujících penzistů pak pobíralo invalidní důchod všech tří stupňů. Pracující penzisté tak představovali necelých 5 % všech pracujících.

Pracujících žen v důchodu je o něco více než pracujících mužů v penzi. To je logickým důsledkem vyššího počtu pracujících žen pobírajících pouze vdovský důchod a zejména vyššího počtu aktivních žen v řádném starobním důchodu. Pracující starobní důchodkyně převyšují počty pracujících starobních důchodců v celé desetileté skupině 55–64 let, vysvětluje komentář Českého statistického úřadu s tím, že intenzita pracovního zapojení mužů a žen v tomto věku je však výrazně odlišná.  O tom, jak si nechat zvýšit důchodu za práci v penzi čtěte více: Pracujete v penzi? Můžete si nechat zvýšit vyplácený důchod

Počet pracujících mužů ve věku 55–59 let převyšoval počet pracujících žen v této pětileté skupině o 76 tis. (index M/Ž 1,35). Ve skupině mladších šedesátníků (60–64 let), to bylo dokonce 2,2× více mužů než žen (o 69 tis.). Jednoznačně se tak projevuje vliv odlišné věkové hranice pro odchod do důchodu, která umožňuje zejména mladším důchodkyním dále pracovat a zároveň pobírat důchodové dávky, uvádí se dále ve zprávě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).