Hlavní navigace

Důchodci, rychle si vyberte: penzi nebo nemocenské pojištění

Sdílet

Gabriela Hájková 19. 1. 2011

Počínaje novým rokem se zvýšila sazba pojistného na nemocenské pojištění pro OSVČ z 1,4 % na 2,3 % z minimálního vyměřovacího základu 4000 Kč. Minimální povinná záloha tak vzroste na 92 Kč měsíčně, stejně tak jako zálohy odpovídající daňovému základu.  Nezapomeňte si proto zvýšit platby. Pokud se totiž nejpozději do 21.2. 2011 nepřipíše vaše záloha na účet příslušné správy sociálního zabezpečení alespoň v minimální výši, zanikne vám nemocenské pojištění k 31.12. 2010.

To platí například i pro starobní důchodce, kteří vykonávají vedlejší výdělečnou činnost, pobírají penzi a jsou zároveň účastni nemocenského pojištění. Nově si totiž musí vybrat. Buď výplatu důchodu nebo účast na nemocenském pojištění, která nově znamená výkon hlavní výdělečné činnosti.

Pokud chcete upřednostnit výplatu předčasného starobního důchodu před účastí na nemocenském pojištění (a tím i důchodovém), musíte se z účasti na nemocenském včas odhlásit, zpětně to totiž zákon neumožňuje. Pokud jste odhlášku nepodali nejpozději ke konci roku, bude účast na nemocenském trvat i v lednu (i kdyby jen jeden den).

Zákon ale stanovuje možnost odhlásit se z nemocenského tím, že neuhradíte zálohu. Zákon o nemocenském pojištění stanoví, že nemocenské pojištění zaniká prvním dnem, za který nebylo ve stanovené lhůtě nebo výši zaplaceno pojistné. Pokut tedy OSVČ, která nechce být účastna nemocenského pojištění v roce 2011, nezaplatí platbu na nemocenské pojištění za měsíc leden 2011 alespoň ve výši 92 Kč nebo platba nebude připsána na účet příslušné správy sociálního zabezpečení nejpozději dnem 21. 2. 2011, zaniká této OSVČ účast na nemocenském pojištění dnem 1. ledna 2011 (poslední den účasti na nemocenském pojištění OSVČ by byl 31. 12. 2010). V takovém případě by v daném měsíci a následujícím období náležela výplata předčasného starobního důchodu, upozorňuje Česká správa sociálního zabezpečení ve zprávě. Více si o změnách můžete přečíst v článku: Změny v sociálním pojištění k . lednu 2011

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).