Hlavní navigace

Dubnová inflace povyskočila na 2,9 %. Co zdražilo a jak to bude s poklesem úrokových sazeb?

Sdílet

Inflace Autor: Depositphotos

Domácí inflace v dubnu 2024 zrychlila na 2,9 %, což znamená meziroční nárůst o 0,9 %. Vývoj ovlivnily zejména vyšší ceny potravin, nealko i alkoholických nápojů a tabákových výrobků.

Dubnové zrychlení meziročního růstu cen na téměř 3 % bylo způsobeno především růstem cen potravin, alkoholických nápojů a pohonných hmot, uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen České ho statistického úřadu (ČSÚ).

Toto zrychlení meziročního cenového růstu bylo ovlivněno zejména cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny mouky byly v dubnu nižší o 19,1 % (v březnu pokles o 27,8 %), masa o 3,9 % (v březnu pokles o 6,0 %), polotučného trvanlivého mléka o 11,4 % (v březnu pokles o 26,6 %), vajec o 15,5 % (v březnu pokles o 27,7 %). 

Ceny zeleniny v dubnu vzrostly o 2,4 % (v březnu pokles o 4,8 %) a čokolády o 9,2 % (v březnu pokles o 3,1 %). Ceny nealkoholických nápojů zrychlily svůj meziroční růst na 5,4 % (v březnu růst o 0,2 %).

V dubnu meziročně zdražilo vodné o 10,9 %, stočné o 10,5 % a elektřina o 12,0 %. Naopak cena zemního plynu se meziročně snížila o 5,8 % a cena tuhých paliv klesla o 4,8 %.

Pro ekonomy je toto zvýšení inflace překvapením.

Sice se čekalo, že inflace tentokrát vzroste, ale výsledek je horší, než předpokládaly finanční trhy i ČNB. Částečnou roli sice mohly sehrát třeba v případě alkoholických nápojů a sladkostí Velikonoce, avšak je vidět, že udržet inflaci na cíli nemusí být vůbec jednoduché, říká hlavní ekonom Banky CREDITAS Petr Dufek. Velmi nepříjemným rizikem totiž zůstávají služby, které tentokrát zdražily o 5,3 %. Když vezeme v úvahu, že naše ekonomika v letošním roce spoléhá právě na služby, respektive na poptávku po nich, prostor pro další zvyšování cen rostoucí zájem spotřebitelů sám vytváří,dodává ekonom a upozorňuje, že krotit ceny v časech, kdy spotřebitel stále více nakupuje, cestuje a baví se, téměř nejde. Stačí se podívat na oblast HORECA (hotely & restaurace), kde ceny stále rostou o více než osm procent.

Již v předchozích měsících jsme upozorňovali, že nečekaně nízká meziroční inflace je ovlivňována „šťastným“ vývojem v některých notoricky nespolehlivých kategoriích a může se velmi snadno v průběhu roku otočit, což se nyní stalo, podotýká hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil. Částečně to způsobil efekt srovnávací základny, kdy před rokem v dubnu ceny nezvykle poklesly, což posouvá meziroční srovnání směrem nahoru. Zároveň došlo k přerušení předchozího trendu meziměsíčního zlevňování potravin, což ovšem bylo spíše otázkou času. Svou roli sehrál i vývoj na mezinárodním trhu s ropou, který nepřál cenám pohonných hmot, a také postupné propisování zvýšení spotřební daně z tabáku a lihu.

Podle Tomáše Volfa ze společnosti Citfin-Finanční trhy půjdou nyní úrokové sazby dolů pomaleji.

ČNB už v minulosti zchladila předpoklady, že by sazby šly dolů rychle. Čeští centrální bankéři budou pravděpodobně nadále opatrní a uvolňování měnových podmínek bude pomalejší, uvádí Volf. To bude mít negativní vliv na cenu úvěrů, které nebudou zlevňovat tak rychle, jak se původně čekalo. Podpora podniků levnějšími provozními úvěry, dostupnější hypotéky a motivace k vyšší spotřebě domácností prostřednictvím levnějších úvěrů se odkládá. Mezi hlavní proinflační faktory, které existují patří především robustní schodek státního rozpočtu, dodává.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je redaktorkou serveru Měšec.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).