Hlavní navigace

Drobní živnostníci a řemeslníci dostanou zdarma platební terminály, plánuje ministryně

15. 2. 2019

Sdílet

Sto tisíc až dvě stě tisíc malých živnostníků by mělo během příštích let dostat zdarma platební terminály pro přijímání platebních karet. Počítá s tím ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Chápeme, že malí živnostníci mají finanční bariéry, proč platební terminál nemají. Chtěli bychom proto vytvořit fond, ze kterého by dostávali terminály zdarma, a budeme se bavit i o tom, jak by se jim mohly snížit také poplatky za přijímání karet. V praxi by to mělo začít fungovat od ledna 2020, řekla Nováková Hospodářským novinám.

Za novým projektem stojí vznikající aliance. Ministerstvo průmyslu a obchodu se v ní domlouvá se Svazem obchodu a cestovního ruchu, Svazem průmyslu a dopravy, Hospodářskou komorou, Asociací malých a středních podniků a živnostníků a společností Mastercard.

Chtěli bychom dát terminál zdarma sto tisícům až dvěma statisícům malých živnostníků. Už brzy bychom měli podepsat memorandum o vytvoření fondu, ze kterého by se tato aktivita měla financovat, říká Nováková.

Ministryně neskrývá, že nový projekt má i jiné důvody než motivovat drobné živnostníky k zavádění bezhotovostních plateb. Chceme tím bojovat i se šedou ekonomikou, tvrdí Nováková.

Součástí její vize je propojit projekt s třetí a čtvrtou vlnou zavádění elektronických plateb (EET). Tento týden se podařilo vládní novelu zákona o evidenci tržeb schválit v prvním čtení na osmý pokus. Vzrostla tak šance, že se EET rozšíří do dalších odvětví, třeba právě na řemeslníky.

Pořízení terminálu může být pro ně i výhodné, píší Hospodářské noviny. Na bezhotovostní platby se jednak nevztahuje povinnost EET a navíc nové terminály řemeslníkům umožní evidovat i hotovostní platby, a nemusí tak pořizovat další zařízení na evidenci EET.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).