Hlavní navigace

Řada samoživitelek dlužné výživné nevymáhá. Je to ale škoda

Sdílet

Ačkoli problematika neplacení výživného rok od roku klesá, stále jde o jeden z nejčastějších trestných činů. Podle statistických údajů je v České republice až 180 000 rodičů samoživitelů, přičemž 38,5 % z nich se potýká s neplacením alimentů.

Řada rodičů dlužné alimenty nevymáhá, například i z důvodu, že jde o nízké částky. I malá částka ale může samoživiteli pomoci. Rozhodně by se výživné mělo řešit vždy, když rodič neplatí. Proč by se druhý rodič neměl domáhat svého práva alespoň na částku, která byla určena?, říká Iveta Notovná, ředitelka programu VašeVýživné.cz.

Výživné se určuje na základě doporučených tabulek Ministerstva spravedlnosti. Tyto tabulky jsou dle věku dítěte a výše příjmu rodiče, který má platit. Dále se zohledňují majetky obou rodičů s tím, že by dítě mělo mít stejné nebo alespoň podobné podmínky jako oba rodiče. Soudní řízení ve věcech nezletilých dětí probíhající u opatrovnického soudu jsou osvobozena od soudních poplatků.

Jak se procentuálně pohybuje výše výživného?
Autor: VašeVýživné.cz

Jak se procentuálně pohybuje výše výživného?

Průměrná výše měsíčních alimentů v České republice je 2800 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 2. 2019 16:42

    Roman (neregistrovaný) ---.starnet.cz

    Promiňte ale právo na výživné není právem matky, ale dítěte. A pokud to rodič nevymáhá, tak poškozuje zájmy svého dítěte a několikrát jsem četl o tom, že rodiče uzavírají jakési dohody, že to nebudou vymáhat, což je absolutně neplatné, protože ji NOZ uvádí, že k jednání za nezletilého je potřeba souhlas soudu. Dle mého názoru by měl výživné vymáhat ten opatrovník, který v nalézacím řízení zastupoval nezletilého. Ale v tomto absurdistánu je možné vymáhat i zaplacené výživné, jen aby to povinnému rodiči ublížilo jak jen jde. A bohužel tohle je tady možné. Takže piště prosím skutečně erudovaně, děkuji. Pak je právní povědomí tam kde je. Matky mohou lhát a nic se nestane a otcům dělat ze života peklo. Dostávám se také k otázce plnění, finančně nebo naturálně? Zkuste se zamyslet o co vůbec jde, dle mého názoru o dítě, ale to je moc složité. Takže raději finančně, že? Ono, ten exekuční byznys se musí ale pořádně točit. Zloděj kryje zloděje, ale to je také nepřekonatelné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).