Hlavní navigace

Drahé platby v eurech čeká stejný osud jako roaming. Zmizet mají už příští rok

Sdílet

Jiří Hovorka 6. 11. 2018

Platby v eurech do jiného státu Evropské unie by měly už v příštím roce výrazně zlevnit. Vysoké ceny za tyto platby tak nejspíš skončí stejně, jako vymizely roamingové poplatky za telefonování v zahraničí. Návrh Evropské komise v pondělí schválil Ekonomický a hospodářský výbor Evropského parlamentu (ECON). Přestože ještě budou následovat další jednání, nařízení by mělo začít platit už v příštím roce, informuje Deník N.

Poplatky za zahraniční platby v eurech v rámci EU nebudou smět překročit výši poplatků za tuzemské transakce v národní měně, přibližuje hlavní změnu český europoslanec Petr Ježek (nestraník, člen frakce ALDE). Tento strop platí už na základě nařízení z roku 2011 pro platby v rámci eurozóny, tedy států platících eurem. Nově se rozšíří na spotřebitele i podniky ve zbývajících členských zemích, má se týkat i výběru v hotovosti v zahraničí.

Zatímco cena takzvaných SEPA plateb se v českých bankách běžně pohybuje kolem 200 až 250 korun, tuzemské platby jsou standardně za maximálně pět korun. Vysoké poplatky nejsou specialitou tuzemských bank.

Evropská komise uvádí, že poplatky za obyčejný převod v některých členských státech mimo eurozónu mohou být astronomické – až 24 eur za převod deseti eur. Komise to považuje za překážku na jednotném trhu, typicky při nákupu zboží a služeb.

Evropská komise chce také transparentnější pravidla při konverzi měn (DCC). Tu nabízí hlavně některé bankomaty, v poslední době se ale rozšiřuje i k běžným platebním terminálům při nakupování v obchodech. Rozdíl v kurzu může dosáhnout až téměř pětiny v neprospěch zákazníka – z navýšení přitom obchodník dostává provizi, takže se na odlišný kurz nesnaží aktivně upozorňovat, uvádí Deník N. Nově má být spotřebitel informován o celkové ceně konverze včetně jejího porovnání s jinou variantou, a to předtím, než platbu provede.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).