Hlavní navigace

Dovolená v zahraničí bez pojištění se nevyplácí. Tohle vás může potkat

Sdílet

Dovolená v zahraničí je každoroční tradicí mnoha Čechů. A stejně tak si tradičně řada z nich nesjedná cestovní pojištění a vyjede za hranice nepojištěná. Po Evropě je ještě jakž takž zachrání Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), ale v exotických destinacích nic takového neplatí. A že mohou být náklady na ošetření vysoké, ukázala statistika Allianz pojišťovny.

Problémem exotických krajin totiž často bývá nedostupnost adekvátní péče. V takových zemích pak jde především o zabezpečení převozu do nejbližšího zařízení. Náklady na převoz ale mohou být i několik stovek tisíc.

Jednu kuriozní situaci řešila pojišťovna se svým klientem, který se ocitl uprostřed pouště v Mongolsku. Měl dopravní nehodu a nebyl schopen nadále pokračovat v jízdě. Museli jsme proto zařídit transport leteckou ambulancí na první ošetření z města Ulángom do hlavního města Ulánbátar, říká vedoucí Medické asistence Allianz Partners Jakub Fiala. Transport vyžadoval doprovod lékaře a zdravotní sestry v hodnotě téměř 21 000 USD (cca 485 000 Kč). Celkové náklady na hospitalizaci a převoz do ČR se nakonec vyšplhaly na 810 000 Kč.

Problémy ale v nevhodné destinaci může způsobit i pupínek. Jeden klient pojišťovny si rozškrábal pupínek na hýždi. Ten se následně zanítil a vnikl absces. Turista musel být dvakrát hospitalizovaný v USA a následně v Hondurasu, kam pokračoval ve své cestě poté, co lékaři v USA vyhodnotili situaci jako doléčenou. Tam se mu však stav opětovně zkomplikoval díky velké vlhkosti klimatu. Výdaje se tentokrát dostaly na částku téměř 1 600 000 Kč.

Tito klienti cestovní pojištění měli, takže výsledné výdaje za ně řešila pojišťovna. Ti, kteří si jej nesjednají, ale musí počítat s tím, že veškeré náklady si uhradí sami.

O cestování bez pojištění jsme psali také ve článku Jak přežít v zahraničí bez cestovního pojištění.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).