Hlavní navigace

Dokumenty pro žádost o kotlíkovou dotaci si připravte už nyní

Sdílet

Na výměnu nevyhovujícího kotle můžete získat příspěvek až 85 % celkových uznatelných nákladů a to díky tzv. kotlíkovým dotacím. O dotaci na nové kotle bude možné zažádat za několik týdnů, ale s přípravou potřebné dokumentace už dle odborníků můžete začít nyní. Čtěte více: Na nový kotel budete moci získat dotaci až 127 500 Kč

Pro získání kotlíkové dotace je potřeba splnit řadu podmínek a doložit různé formuláře. Musíte si také najít vhodnou firmu, která má oprávnění k montáži kotle, tepelného čerpadla nebo solárního systému. Takových dodavatelů není mnoho a vysoká poptávka může vést ke zdražení služeb, uvedl Karel Srdečný ze společnosti EkoWATT. K žádosti o dotaci bude třeba doložit Průkaz energetické náročnosti budov (PENB), který ukazuje energetickou náročnost objektu.

Kotlíkovou dotaci můžete získat na nové kotle na uhlí, zemní plyn, biomasu nebo tepelná čerpadla. Na výměnu kotlů v České republice je připraveno celkem 9 miliard korun. Výše podpory je odstupňovaná podle typu zdroje. Například na nový kotel na uhlí můžete získat 70 % z pořizovacích nákladů, na kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo až 80 %. Dalších 5 % navíc dostanou domácnosti v krajích se zhoršenou kvalitou ovzduší, jejichž seznam připravilo ministerstvo životního prostředí.

Horní hranice nákladů, z nichž bude hrazena dotace, je stanovena na 150 tisíc korun. Na rozdíl od jiných typů dotace budou o rozdělení peněz rozhodovat krajské úřady.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).