Hlavní navigace

Dluhy se vám po novém roce prodraží ještě více

Sdílet

Gabriela Hájková 4. 12. 2013

Nový občanský zákoník kromě mnoha dalších oblastí upravuje také sankce za porušení povinností. Ty se vztahují i na samotné spotřebitele. Novinkou je úročení z úroků, které dosud u spotřebitelských smluv nefungovalo.

Podle NOZ se budou splátky dluhu uplatňovat tak, že nejprve uhradí náklady spojené s vymáháním dluhu, pak úroky z prodlení a následně úroky stanovené ve smlouvě. Teprve na posledním místě bude úhrada jistiny, což může splácení protahovat a umožní další navyšování nákladů na dluh. Pokud tedy nebudete platit podle tohoto pořadí, začne se úročit také příslušenství dluhu, tedy i samotné úroky.

Tato novinka je skutečně revoluční, v obchodním styku úroky z úroků již existují, ale ve spotřebitelských smlouvách je to velká změna v neprospěch spotřebitele, upozornil Miloš Borovička z dTestu s tím, že tato novinka nahraje spíš lichvářům. 

Podle Borovičky by si spotřebitelé měli dát pozor i na fakt, že smluvní pokuty už nebude nutné sjednávat písemně. Pokud podnikatel pokutu šikovně zmíní při nahrávaném telefonním rozhovoru nebo odkáže na podmínky, ve kterých je popsána, není třeba nic podepisovat a pokuta je závazná. Jistou naději sice v minulých týdnech přinesl Ústavní soud, který pokuty v obchodních podmínkách zakázal, ale nakolik bude tento nález respektován, je zatím otázkou, míní Borovička.

Doposud navíc platilo, že pokud obchodníci stanovili ve smlouvě pokuty příliš vysoké, soud prohlásil celou pokutu za neplatnou pro rozpor s dobrými mravy. Dlužník pak platil jen dlužnou částku a případné úroky z prodlení. Nyní může soud takovou pokutu pouze snížit, a dlužník tedy vždy alespoň část pokuty zaplatí, zdůraznil Borovička.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).