Hlavní navigace

Na nákup mladých ojetin je ideální čas. Brzy začnou zdražovat

Sdílet

Pokud plánujete nákup ojetého vozu a pokukujete po nějakém mladším modelu, raději si pospěšte. Podle Analýzy vývoje cen vozidel, kterou zpracovala společnost Cebia, budou tato auta brzy zdražovat.

Důvodem je mimo jiné i stoupající cena nových vozů, které se postupně budou dostávat na trh jakožto zánovní ojetá auta. Může za to ale i pokles cen nových vozů v roce 2018. Právě kvůli poklesu cen ročních až tříletých vozidel z operativních leasingů se řada leasingových společností rozhodla omezit množství krátkodobých programů a zároveň se diverzifikovat skladby flotil tak. Reakce leasingových společností povede ke zdražení jak benzínového, tak naftového provedení mladých ojetin, a to zejména ze segmentu nižších středních a středních vozidel, která se nejčastěji využívají v rámci operativních leasingů.

V roce 2018 došlo k meziročnímu zvýšení cen nových vozů o 3,24 %. Tempo růstu cen nových vozidel je tak relativně pomalé, ale dlouhodobé. Při výhledu do budoucna lze navíc očekávat, že se rostoucí směr vývoje cen nových vozidel nezmění a jeho tempo bude patrně ještě posíleno, a to kvůli stále stoupajícím legislativním požadavkům na výrobce vozidel, kteří jsou nuceni instalovat ve vozidlech stále složitější a dražší techniku.

Na situaci na trhu mladých ojetin a čtyřletých vozidel začne mít také významný vliv skutečnost, že v posledním kvartálu loňského roku došlo u nových aut k zastavení růstu prodejů a tento stav pokračoval i v lednu a únoru letošního roku. Díky tomu by se měly ceny ojetých vozidel postupně lehce zvyšovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).