Hlavní navigace

Denně je u nás ukradeno 13 kol. Hlavně těch dražších a elektrokol

Sdílet

Kola, kolo Autor: Depositphotos

Podle statistik Policie ČR se u nás denně ukradne 13 jízdních kol a elektrokol. Za rok 2018 bylo celkem ukradeno 4723 kol. Objasnit se přitom podaří jen pětinu krádeží.

Ačkoli oproti roku 2017 ubylo krádeží kol o 5 %, stoupla celková výše škody. Zloději se totiž zaměřují na předem vytipovaná a drahá kola či elektrokola. Průměrnou škodu z pojištění kol a elektrokol evidujeme ve výši 45 000 Kč, říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Nejaktivnější jsou zloději právě v období jara a léta. Jízdní kola a elektrokola se kradou z volných prostranství, kdy jsou nejčastěji opřena o zeď, lavičku, nebo sloup veřejného osvětlení, ale také ze sklepů a domovních chodeb. Zloděje neodradí ani stroje zajištěné zámky.

Při zabezpečování kola je tak nutností použít kvalitní zámek. Pokud kolo parkujete na veřejnosti, je dobré to udělat tak, abyste na něj stále viděli. Pokud jsou v daném místě kamerové systémy, vyplatí se kolo umístit do jejich zorného pole. Zloději se totiž takovým místům vyhýbají.

Využít můžete i elektronické zabezpečení, které se skládá z pohybového čidla spojeného s akustickým, případně telefonickým alarmem. PČR dále doporučuje kolo ochránit neviditelným značením, tzv. DNA a zaregistrovat jej v policejní databázi.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).