Hlavní navigace

Ministerstvo financí chce zvýšit daně u alkoholu, hazardních her a tabákových výrobků

Sdílet

Ministerstvo financí představilo v pondělí 13. května 2019 nový sazbový balíček, který by od 1. ledna 2020 mohl zpřísnit zdanění tabákových výrobků, alkoholu a hazardu. Zákon reaguje na růst dostupnosti návykových látek v důsledku růstu životní úrovně v České republice.

V případě alkoholu by se spotřební daň z lihu zvýšila z 57 Kč u 0,5 litru 40% alkoholu na 64,50 Kč.

Spotřební daň z cigaret by se od 1. ledna 2020 z 27 % zvýšila na 30 % u procentní části sazby, z 1,46 Kč na 1,61 Kč/kus u pevné části sazby daně a z 2,63 na 2,90 Kč/kus u minimální části sazby daně. Na to je navázána spotřební daň z doutníků, tabáku ke kouření, surového tabáku a zahřívaných tabákových výrobků.

Důvodem je i nutnost harmonizace sazeb s právem EU. Aktuálně totiž není splněna podmínka, že spotřební daň z cigaret musí činit nejméně 60 % vážené průměrné maloobchodní prodejní ceny cigaret propuštěných ke spotřebě stanovená příslušnou evropskou směrnicí.

Součástí balíčku je také úprava sazeb daně z hazardních her. Ministerstvo financí navrhuje zvýšení sazby z 23 % na 25 % pro dílčí daň z kursových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu a z 23 % na 30 % pro dílčí daň z loterií, bing a živých her.

Navrhovaná změna zákona o dani z hazardních her rozděluje sazbu daně z hazardních her do tří úrovní podle škodlivosti jednotlivých hazardních her stejným způsobem, jako tak činil vládní návrh zákona o dani z hazardních her z roku 2015. Nejméně rizikové jsou tedy loterie, více rizikové kurzové sázky a nejvíce technické hry.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).