Hlavní navigace

Den daňové svobody letos připadá na 28.5. Je to třetí nejsvobodnější rok od roku 2000

Sdílet

Den daňové svobody se letos ještě o 6 dnů posunul oproti minulému roku. Sami na sebe začneme letos vydělávat až po 28. květnu 2019. Do té doby pracujeme pouze pro stát. Ačkoli jsme si oproti roku 2018 téměř o týden pohoršili, jde i přes to o třetí daňově nejsvobodnější rok od roku 2000. Informoval o tom Liberální institut.

Den daňové svobody v České republice od roku 2000.
Autor: Dendanovesvobody.cz

Den daňové svobody v České republice od roku 2000.

Den daňové svobody představuje jakousi pomyslnou hranici, která rozděluje kalendářní rok na 2 období. V části roku do Dne daňové svobody je potřeba vydělat na pokrytí výdajů státních a veřejných institucí. Toto virtuální období 100% zdanění končí Dnem daňové svobody. Od něj do konce roku vyděláváme sami pro sebe.

Za zhoršení oproti loňsku může především zpomalení hospodářského růstu.

Letošní Den daňové svobody je o den později, než kdy nastává v průměrné zemi OECD. Nejdříve daňovou svobodu letos přivítali v Irsku (5. 4.) a začátkem května ji přivítají v Litvě a Švýcarsku (shodně 3. 5.). Naopak nejdéle si na ni počkají ve Francii (22. 7.), ve Finsku (9. 7.) a v Belgii (7. 7.). Průměr OECD oproti minulému roku vzrostl o tři dny den směrem ke konci roku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).