Hlavní navigace

Co musíte oběhat na úřadech, když se vám narodí dítě?

Sdílet

Narození dítěte je radostná událost. Pojí se ale bohužel i s řadou úředních a administrativních povinností, které je potřeba zařídit.

První otázkou je státní občanství. Pokud je alespoň jeden z rodičů v den narození dítěte občanem ČR, získává i dítě automaticky občanství České republiky. A to bez ohledu na to, kde se dítě narodilo.

Kromě toho získá občanství České republiky i dítě, které by jinak bylo osobou bez státní příslušnosti, ale musí splnit 3 podmínky:

  • oba rodiče musí být bez státní příslušnosti,
  • alespoň jeden z rodičů musí mít povolen pobyt na území ČR delší než 90 dnů,
  • dítě se musí narodit na území ČR.

Dítě ale samozřejmě může mít i více občanství. Například tím, že se narodí rodičům na území cizího státu, pokud tento stát připouští nabytí svého občanství narozeným dětem cizích státních příslušníků. Dítě tak má občanství země, kde se narodilo, a k tomu ještě občanství podle rodiče. Za situace, kdy mají rodiče odlišné občanství, tak může mít dítě dokonce trojí občanství, vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Narození dítěte je následně potřeba zapsat na matrice. To většinou dělá porodnice, ale pokud se dítě narodí mimo zdravotnické zařízení, je takový krok na zdravotním pracovníkovi, který při porodu asistuje, nebo na rodiči.

Podle zákona musí být dítě na matrice zapsáno do 3 pracovních dnů ode dne, kdy jsou toho rodiče schopni. Jestliže jste ještě před porodem stihli určit otcovství dítěte nesezdaných rodičů a zvolili jeho jméno a příjmení, můžete rodný list obdržet již při odchodu z porodnice. Záleží však na praxi konkrétní matriky, říká Lukáš Zelený.

Praxe ale bývá taková, že hlavně ve větších městech si rodný list budete muset vyzvednout sami, nebo vám ho doručí poštou. A v případě dítěte narozeného v zahraničí musíte požádat o zápis matriku v Brně.

Kromě toho si ještě před porodem musíte vybrat pediatra, protože díte bývá zpravidla zkontrolováno do 48 hodin po propuštění z porodnice. Kontrola probíhá buď v porodnici, nebo doma a pediatr bude při první návštěvě vyžadovat propouštěcí zprávu z porodnice. 

Dnem narození je také dítě automaticky pojištěno u pojišťovny, u níž je pojištěna jeho matka. I tak ale musíte dítě registrovat do osmi dnů na pobočce zdravotní pojišťovny. K registraci je nutné mít s sebou rodný list dítěte.

Pokud bydlíte v nájemním bytě, musíte pronajímateli nahlásit zvýšení počtu osob v bytě. Podle zákona tak musíte učinit do 2 měsíců, jinak má pronajímatel právo vám dát z nájmu výpověď, a to s tříměsíční výpovědní dobou. Pronajímatel vám také může po ohlášení zvýšit zálohy na služby, neboť se dá očekávat, že narozením dítěte tyto náklady stoupnou.

Rodný list bude požadovat i mzdová účtárna vašeho zaměstnavatele kvůli daňové slevě na dítě. Někteří zaměstnavatelé také poskytují jednorázové příspěvky. U jiných může být zase narození dítěte důvodem pro požádání o zkrácený úvazek nebo umožnění práce z domova pro toho z partnerů, který není na rodičovské dovolené.

A v některých případech je nutné dítě přihlásit k platbám za svoz komunálního odpadu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).