Na dnešek připadá Den bezpečnějšího internetu, který pravidelně napříč zeměmi připomíná, jak se chovat, aby pro nás všechny byl internet bezpečnějším místem.
Kyberkriminalita patří v ČR i celosvětově dlouhodobě k nejrychleji rostoucí trestné činnosti. V roce 2022 bylo zaznamenáno v souvislosti s kyberkriminalitou kolem 18 500 případů, což je více než 10 % z celkové registrované kriminality v Česku. Meziročně tato kriminalita vzrostla skoro o 100 % (94,9 %).
Mezi její nejčastější projevy patří útoky na přihlašovací údaje k bankovním účtům, přesně cílené ransomware útoky pomocí e-mailu nebo SMS, útoky DoS/DDoS nebo útoky pomocí škodlivých kódů s cílem krádeže dat a účtů uživatelů.
Útoky na internetu jsou velmi sofistikované a složitě se jim brání nejen dospělí, ale hlavně děti a senioři. Proto je potřeba vedle vzdělávacích aktivit přijímat i technická a legislativní opatření a nástroje, které umožní pružnější odhalování této trestné činnosti. Zároveň ale nesmí být ohrožena ochrana soukromí uživatelů internetu,
uvedl náměstek ministra vnitra Lukáš Kolářík.
Kromě různých přednášek, které se dnes na Den bezpečnějšího internetu na toto téma po ČR konají, probíhá také odborná konference, kterou spolupořádá Ministerstvo vnitra ČR.
V ČR koordinuje Den bezpečnějšího internetu Safer Internet Centrum (CZ.NIC, Linka bezpečí, Dětské krizové centrum a JSNS). V rámci letošní akce je pro různé věkové skupiny připravena příručka, kterou si můžete bezplatně stáhnout. Skrze zábavný obsah se z ní mohou poučit o bezpečnosti na internetu zájemci různých věkových skupin od těch nejmenších až po seniory.
Podívat se můžete také na seriál videí Poradce od Policie ČR.