Hlavní navigace

Daň z nabytí nemovitostí nově: víc peněz z vlastní kapsy a nová definice pro osvobození

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 10. 2016

Od prvního listopadu začnou platit daň z nemovitých věcí jen kupující nemovitosti. Změna se dotkne všech kupních smluv doručených katastrálnímu úřadu počínaje 1. listopadem 2016.

Novinka může zkomplikovat život lidem, kteří financují koupi nemovitosti hypotečním úvěrem. Tím spíš, že v současnosti levné hypotéky a převis poptávky po nemovitostech tlačí jejich ceny vzhůru. Ze zákona je hypotéční úvěr určený pouze na nákup samotné nemovitosti a banky nemají možnost nabídnout hypotéku na vyšší částku, než je odhad ceny nemovitosti. Ten přitom odpovídá „pouze“ kupní ceně nemovitosti, a to v lepším případě, vysvětlil Daniel Kotula ze společnosti RE/MAX Center. Ve většině případů tak podle něj bude u hypoték nutné daň z nabytí doplatit zvlášť a ze své kapsy.

Dále se změní možnost uplatnění osvobození od daně při prvním úplatném nabytí nové stavby rodinného domu nebo bytové jednotky. Pojmem „nové“ se budou nyní rozumět pouze dokončené nebo užívané rodinné domy či bytové jednotky, nikoliv již stavby a jednotky rozestavěné, informovala Jana Melicharová, daňová poradkyně společnosti KODAP

Pětiletá lhůta, po kterou je první úplatný převod osvobozen, se dříve počítala od data, kdy stavební zákon umožňoval stavbu nebo jednotku používat. Nyní se počátek této lhůty počítá od data dokončení nebo od data začátku jejich užívání, podle toho, co nastane dříve, upřesnila daňová poradkyně.

Novinka se dotkne majitelů nemovitostí, jejichž byty jsou sice nové, ale pět let po jejich dokončení se je nepodařilo prodat. V takovém případě už bude jejich prodej dani z nabytí nemovitých věcí podléhat.

Obce, kraje a dobrovolné svazky obcí budou naopak nově od daně z nabytí nemovitých věcí osvobozeny (včetně povinnosti podat daňové přiznání). U inženýrských sítí bude předmětem daně pouze úplatné nabytí budov, které jsou součástí této sítě, nikoliv už její další prvky, uvedla Melicharová s tím, že budou od daně osvobozeny nemovitosti nabyté i při přeměnách všech právnických osob jako například spolků či různých nadací. Dosud se přitom úleva týkala jen obchodních korporací. To nebude platit při převodu jmění obchodní společnosti nebo družstva na společníka. Co se týče základu daně, rozšiřuje se použití směrné hodnoty u pozemků, na nichž není trvalý porost nebo stavba. Nově lze pro tyto pozemky směrnou hodnotu použít, i když na nich budou pouze náletové dřeviny nebo živý plot; připouští se také stavby typu oplocení nebo malé zpevněné plochy do 25 m2, dodala Melicharová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).