Hlavní navigace

Daň je zaplacena, ještě je nutné podat přehled pojišťovnám

Redakce

Daňové přiznání je podáno, daňová povinnost zaplacena. Tímto však povinnosti poplatníka nekončí. Ten nesmí zapomenout podat přehled zdravotního a sociálního pojištění a doplatit nedoplatek.

Přehled příjmů a výdajů zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení je nutné podat do konce dubna. Lhůta u zdravotní pojišťovny se prodloužila z osmi na třicet dnů od termínu podání daňového přiznání. Avšak nedoplatek pojišťovně je nutné i nadále uhradit do osmi dnů.

K vyplnění formuláře je potřeba kompletní daňové přiznání a přehled záloh a plateb, které pojišťovna i správa sociálního zabezpečení vystaví každému podnikateli. Přehled lze vyplnit například podle instrukcí na počítači v elektronické podobě, program jednotlivé propočty udělá sám a poplatníkovi tak odpadne pracné počítání.

Jestliže si například OSVČ neví rady s Přehledem, nebo chce poplatník znát, jak vysoké je nemocenské nebo zda dostane zpět přeplatek na pojistném, může využít publikace „Sociální zabezpečení 2008“ a „Příručka OSVČ pro oblast sociálního zabezpečení v roce 2008“ vydané Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ). Jsou dostupné zdarma na všech pracovištích a v elektronické podobě na stránkách ČSSZ.

Našli jste v článku chybu?