Hlavní navigace

Další investiční možnost pro české domácnosti: dluhopisy ČR

Sdílet

Gabriela Hájková 2. 12. 2010

Ministr financí Miroslav Kalousek dnes představil Strategii financování a řízení státního dluhu ČR pro rok 2011. Díky tomu také přiblížil detaily projektu spořicích dluhopisů pro domácnosti. Příští rok se totiž plánuje pilotní emise (maximálně však do hodnoty 10 mld. Kč) spořicích státních dluhopisů pro drobné investory. Plnohodnotný provoz by se měl rozjet o rok později.

Naším cílem je posílit fiskální odpovědnost státu prostřednictvím přímého vztahu k majetku občanů. Pokud budou přímo držet státní dluhopisy, budou preferovat odpovědné hospodaření státu a nikoli populistický přístup vedoucí k nekontrolovanému růstu státního dluhu, vysvětlil Kalousek.

Ministerstvo plánuje využít distribuční infrastrukturu účastníků Centrálního depozitáře cenných papírů. Na státní dluhopisy tak budete moci narazit v nabídce banky i finančního zprostředkovatele. Uvažuje se také o využití sítě Czech POINT a elektronické distribuce.

Dluhopisy by se emitovaly se splatností 1 – 2 roky a 5 – 6 let. Minimální objem jedné objednávky nebude moct být nižší než 1000 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).