Hlavní navigace

Střípky důchodové reformy aneb O čem se teď jedná

Sdílet

Gabriela Hájková 2. 12. 2010

Návrh tzv. malé důchodové reformy v současnosti míří mezi koaliční partnery, kteří budou tuto její podobu teprve diskutovat. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek však v pořadu Ekonomika na ČT 24 už prozradil některé detaily tohoto návrhu.

Především vyvrátil domněnku, že by v důsledku účinnosti malé důchodové reformy klesl průměrný důchod. To ale není zhruba pro 80 % penzistů nijak pozitivní zpráva, protože jim s největší pravděpodobností přece jen mírně klesne. Zvýšení důchodů se totiž – z rozhodnutí Ústavního soudu – bude týkat jen vyšší příjmové skupiny obyvatel. 

Dále by se od příštího roku měl zvyšovat věk odchodu do důchodu u žen. Současný systém zvyšuje tuto hranici o dva měsíce každý rok. Ministr Drábek navrhuje urychlit toto zvyšování na šest měsíců za rok do roku 2015.

Změnit by se měly také parametry u krácení důchodů. V současné chvíli je to o 0,9 % do 2 let předčasného důchodu a nad tuto hranici o 1,5 %. Drábek plánuje tuto škálu zjemnit a nastavit tři stupně snížení důchodu při předčasném odchodu. Tedy o 0,9 %, o 1,2 % a o 1,5 % pro každý rok předčasného důchodu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 12. 2010 12:03

    markéta (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

    Odchod do důchodu se ženám zvyšuje o 4 ! měsíce za rok, dva měsíce ročně platí pro muže...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).