Hlavní navigace

Čtvrtina českých zaměstnanců přiznala manipulaci s finančními výsledky

Sdílet

Gabriela Hájková

Čtvrtina Čechů připouští, že v jejich společnosti došlo během uplynulého roku k manipulaci finančních výsledků, tedy například nadhodnocování tržeb či podhodnocování nákladů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ernst & Young, který se zaměřil na postoje managementu a zaměstnanců k podvodům a korupci. Průzkum kromě ČR probíhal i v dalších 35 zemích Evropy, dále v zemích Blízkého východu, Afriky a Indie.

38 % respondentů se podle výsledků domnívá, že obchodní společnosti v jejich státě nadhodnocují své hospodářské výsledky. Mezi dotázanými manažery jel podíl těchto odpovědí ještě vyšší (42 %). Nejvíce se údaje zkreslují v Nigérii, Slovinsku, Rusku a Španělsku, naopak nejméně výsledky nadhodnocují ve Skandinávii a Švýcarsku. V České republice přiznala manipulaci s finančními výsledky čtvrtina dotázaných. 

31 % Čechů se domnívá, že právě v jejich ekonomickém odvětví sloužíúplatky běžně k získání nové zakázky. Jen 14 % Čechů ale tvrdí, že státní orgány postihly v minulosti některého ze zaměstnanců jejich firmy nebo jejich společnost za porušení předpisů. Dvě třetiny vedoucích pracovníků jsou pak přesvědčeny, že dobře komunikují postoj proti korupci, více než polovina ostatních zaměstnanců si to ale nemyslí.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).