Hlavní navigace

Čtenáři Měšce: Zavedete-li poplatek za platbu kartou, pak u vás nebudeme nakupovat

Sdílet

Jiří Hovorka 21. 4. 2010

Již v únorovém článku Za platbu kartou mohou obchodníci nově požadovat poplatek jsme vás informovali o tom, že zákon o platebním styku z listopadu 2009 neumožňuje vydavatelům karet zakázat prodejcům zavedení poplatku na platbu kartou. Protože se Visa musí řídit platnými zákony, přirážku uplatňovat lze. Přesto to našim členským bankám a ani obchodníkům nedoporučujeme, uplatnění této přirážky, tzv. surcharchingu, znevýhodňuje platby kartou, reaguje na problematiku „poplatků“ při platbě kartou Miroslav Kozler ze společnosti Visa Europe.

Mezitím této možnosti již využila některá pražská restaurační zařízení ze sítě Potrefená husa.

U 38 % z více jak 1400 hlasujících v anketě pod zmíněným článkem by takový postup narazil na radikální odpor vedoucí k systematické ignoranci takového zařízení. Nejvíce hlasujících (42 %) by prostě zaplatilo hotovostí, 7 % s tímto krokem souhlasí.

anketa poplatek za platbu kartou
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 4. 2010 8:36

    petrph

    Co jsem se nikde nedočetl je, kdy je prodávající povinen oznámit kupujícímu, že za platbu kartou bude požadovat poplatek. Jestli povinně na dveřích provozovny vedle loga Visy, nebo na viditelném místě provozovny, nebo to „vycvakne“ až při vyučtování – to už je kupujícímu málo platné, leda by platbu kartou stornoval a měl po kapsách dostatek hotovosti. Poměrně dobře to mají udělané eshopy, tam má klient do poslední chvíle možnost zvolit si typ platby a zvážit co je pro něj výhodnější, nebo vysypat e-košík a překliknout se nakoupit jinam.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).