Hlavní navigace

ČSÚ: Loni měla osobní počítač polovina domácností

Sdílet

Redakce 30. 3. 2009

Téměř 48 % domácností v ČR bylo v roce 2008 vybaveno osobním počítačem a 42 % připojením k internetu, 33 % domácností je k internetu připojeno vysokorychlostně. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), které zveřejnil v brožure „Informační společnost v číslech 2009“.

Podle ČSÚ je lepší vybavenost osobním počítačem i připojením k internetu u domácností s dětmi než u domácností bez dětí. V roce 2008 používalo internet 54 % jednotlivců starších 16 let (v roce 2003 to bylo 28 %), přičemž polovina (52 %) z těchto uživatelů je na internetu každý nebo téměř každý den. Uživatelé internetu nejčastěji používají internet doma (84 %), dále v práci (39 %) a ve škole (17 %). Internet je nejpopulárnější mezi studenty (97 % studentů jsou uživatelé internetu), mladými lidmi ve věku 16 – 24 let (90 %) a jednotlivci s vysokoškolským vzděláním (85 %).

Z šetření ČSÚ také vyplynulo, že podíl podniků s připojením k internetu se v České republice v posledních 3 letech nijak nezměnil a činí stále 95 %. V průběhu let se však významně mění způsob připojení podniků k internetu, v lednu 2008 bylo 79 % podniků připojeno vysokorychlostně.

Také stále více organizací veřejné správy umožňuje veřejnosti přístup k informacím, například prostřednictvím informačního kiosku, přístupu na internet v prostorách organizace či prostřednictvím bezplatného bezdrátového internetu (WIFI), ten v roce 2007 nabízelo 11 % ze všech obcí.

Zvýšil se rovněž počet počítačů na školách. Zatímco v roce 2005 připadlo na 100 žáků v českých školách necelých 9 počítačů a 7,4 počítačů připojených na internet, v roce 2008 to bylo již 11,6 počítačů a 10,8 počítačů připojených na internet.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 3. 2009 14:44

    anonymní
    Kde provádí ČSÚ průzkum, na základě kterého pustí na veřejnost takové optimistické výsledky? Nejsem si vědom, že by u mne nebo některého ze známých někdo prováděl nějaké sčítání. Nebo se to jen jakýsi odhad, desetinná čárka sem, desetinná čárka tam ...? Jak jsme byli svědky už v minulosti.
    Nevím, asi se pohybuji ve špatném světě, ale znám mnoho rodin, ve kterých zkrátka a dobře žádný comp nemají. Řada lidí se pere s počítačem v práci, a to jim úplně stačí. Ale je možné, že v Praze má každý člen rodiny svůj komp, a když se to zprůměruje, tak vychází, že polovina domácností vlastní comp.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).