Hlavní navigace

ČOI: Počty podvodů s ojetinamy neklesají

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 5. 2017

Při prodeji s ojetými vozy se podvádí pořád stejně. Vyplývá z kontrol České obchodní inspekce (ČOI), která loni zjistila porušení právních předpisů při více než 60 % kontrolách. To je téměř o 4 % horší výsledek, než v roce 2015 (56,5%).

Podle ČOI prodejci často podávají informace, které neodpovídají skutečnému stavu vozidla. ČOI některé kontroly provádí společně se soudními znalci a na základě vypracovaných znaleckých posudků se podařilo odhalit například i případ, kdy stav kilometrů vozidla byl snížen nejméně o 120 844 km.

Vozidla jsou ve velkém množství nabízena do komisního prodeje v zastoupení třetí osoby, čímž se prodávající snaží vyhnout jakékoli odpovědnosti za případné vady. Dále je často spotřebitel, mylně nebo vůbec, informován o podstatných údajích, které jsou pro něj důležité při koupi ojetého motorového vozidla. Pokud se tedy rozhodnete pro nákup  použitého vozidla, tak si pečlivě zkontrolujte jeho technický stav, stáří, počet najetých kilometrů, počet majitelů, včetně podmínek pro případnou reklamaci, upozornil ředitel ČOI Mojmír Bezecný. s tím, že prodejci neinformují často ani o rozsahu a podmínkách uplatnění práva na reklamaci.

V rámci kontrolní akce byl proveden monitoring a vytipování ojetých motorových vozidel. Celkem 40 vozidel bylo posuzováno v součinnosti se soudními znalci. Na vozidla, u kterých vzniklo podezření, že informace o stavu kilometrů, případně i jiné informace (provedení oprav) o vozidle neodpovídají skutečnosti, byly vypracovány znalecké posudky. Z nich vyplynulo:

 • u 29 posuzovaných vozidel bylo zjištěno, že spotřebitel neobdržel informace o skutečném stavu vozidla,
 • u 21 posuzovaných vozidel byl uváděn nižší stav počtu najetých kilometrů oproti stavu skutečnému,
 • u 10 posuzovaných vozidel bylo zjištěno, že byly prováděny rozsáhlejší opravy, např. po havárii, kdy spotřebitel nebyl s touto skutečností předem seznámen.

Vzhledem k výsledkům loňských kontrol v nich bude ČOI pokračovat i v letošním roce.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 5. 2017 20:21

  Jenda (neregistrovaný) ---.core.ttnet.cz

  Jo to jsou přesně ty podvodníčci co nabízí ojetinky na inzeráty. Takových je, jen se divím těm co takovým naletí. Nikdy bych si auto přes inzerát nepořídil, zlatě si zajít vybrat do autobazaru, mají kupu vozů za pěkný peníz a ještě je to bez problémů.

 • 15. 5. 2017 21:01

  hero (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Se divím že na inzerát ještě někdo něco koupí. Co nevykoupí autobazar proto že je to jinak neprodejný se zamaskuje a šup s tím na internetový bazary.

 • 17. 5. 2017 22:27

  Karel (neregistrovaný) 95.82.135.---

  Moje řeč. Jednou jsem se nechál zlákat nízkou cenou vozu, a to co jsem ušetřil oproti bazaru šlo do kapsy servisu - a ještě víc =(

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).