Hlavní navigace

ČOI: Počty podvodů s ojetinamy neklesají

Sdílet

Gabriela Hájková

Při prodeji s ojetými vozy se podvádí pořád stejně. Vyplývá z kontrol České obchodní inspekce (ČOI), která loni zjistila porušení právních předpisů při více než 60 % kontrolách. To je téměř o 4 % horší výsledek, než v roce 2015 (56,5%).

Podle ČOI prodejci často podávají informace, které neodpovídají skutečnému stavu vozidla. ČOI některé kontroly provádí společně se soudními znalci a na základě vypracovaných znaleckých posudků se podařilo odhalit například i případ, kdy stav kilometrů vozidla byl snížen nejméně o 120 844 km.

Vozidla jsou ve velkém množství nabízena do komisního prodeje v zastoupení třetí osoby, čímž se prodávající snaží vyhnout jakékoli odpovědnosti za případné vady. Dále je často spotřebitel, mylně nebo vůbec, informován o podstatných údajích, které jsou pro něj důležité při koupi ojetého motorového vozidla. Pokud se tedy rozhodnete pro nákup  použitého vozidla, tak si pečlivě zkontrolujte jeho technický stav, stáří, počet najetých kilometrů, počet majitelů, včetně podmínek pro případnou reklamaci, upozornil ředitel ČOI Mojmír Bezecný. s tím, že prodejci neinformují často ani o rozsahu a podmínkách uplatnění práva na reklamaci.

V rámci kontrolní akce byl proveden monitoring a vytipování ojetých motorových vozidel. Celkem 40 vozidel bylo posuzováno v součinnosti se soudními znalci. Na vozidla, u kterých vzniklo podezření, že informace o stavu kilometrů, případně i jiné informace (provedení oprav) o vozidle neodpovídají skutečnosti, byly vypracovány znalecké posudky. Z nich vyplynulo:

  • u 29 posuzovaných vozidel bylo zjištěno, že spotřebitel neobdržel informace o skutečném stavu vozidla,
  • u 21 posuzovaných vozidel byl uváděn nižší stav počtu najetých kilometrů oproti stavu skutečnému,
  • u 10 posuzovaných vozidel bylo zjištěno, že byly prováděny rozsáhlejší opravy, např. po havárii, kdy spotřebitel nebyl s touto skutečností předem seznámen.

Vzhledem k výsledkům loňských kontrol v nich bude ČOI pokračovat i v letošním roce.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).