Spočítejte si...

Zavřít

ČOI: Počty podvodů s ojetinamy neklesají

Při prodeji s ojetými vozy se podvádí pořád stejně. Vyplývá z kontrol České obchodní inspekce (ČOI), která loni zjistila porušení právních předpisů při více než 60 % kontrolách. To je téměř o 4 % horší výsledek, než v roce 2015 (56,5%).

Podle ČOI prodejci často podávají informace, které neodpovídají skutečnému stavu vozidla. ČOI některé kontroly provádí společně se soudními znalci a na základě vypracovaných znaleckých posudků se podařilo odhalit například i případ, kdy stav kilometrů vozidla byl snížen nejméně o 120 844 km.

Vozidla jsou ve velkém množství nabízena do komisního prodeje v zastoupení třetí osoby, čímž se prodávající snaží vyhnout jakékoli odpovědnosti za případné vady. Dále je často spotřebitel, mylně nebo vůbec, informován o podstatných údajích, které jsou pro něj důležité při koupi ojetého motorového vozidla. Pokud se tedy rozhodnete pro nákup  použitého vozidla, tak si pečlivě zkontrolujte jeho technický stav, stáří, počet najetých kilometrů, počet majitelů, včetně podmínek pro případnou reklamaci, upozornil ředitel ČOI Mojmír Bezecný. s tím, že prodejci neinformují často ani o rozsahu a podmínkách uplatnění práva na reklamaci.

V rámci kontrolní akce byl proveden monitoring a vytipování ojetých motorových vozidel. Celkem 40 vozidel bylo posuzováno v součinnosti se soudními znalci. Na vozidla, u kterých vzniklo podezření, že informace o stavu kilometrů, případně i jiné informace (provedení oprav) o vozidle neodpovídají skutečnosti, byly vypracovány znalecké posudky. Z nich vyplynulo:

  • u 29 posuzovaných vozidel bylo zjištěno, že spotřebitel neobdržel informace o skutečném stavu vozidla,
  • u 21 posuzovaných vozidel byl uváděn nižší stav počtu najetých kilometrů oproti stavu skutečnému,
  • u 10 posuzovaných vozidel bylo zjištěno, že byly prováděny rozsáhlejší opravy, např. po havárii, kdy spotřebitel nebyl s touto skutečností předem seznámen.

Vzhledem k výsledkům loňských kontrol v nich bude ČOI pokračovat i v letošním roce.

ČSOB spustí novou kreditní a debetní kartu. Poskytne slevy u vybraných partnerů UNIQA pojišťovna inovovala pojištění domácnosti a nemovitostí. Nabídne více krytí        
Jenda
Jenda (neregistrovaný) ---.core.ttnet.cz
15. 5. 2017 20:21 Nový

Podvody s ojetinama

celé vlákno

Jo to jsou přesně ty podvodníčci co nabízí ojetinky na inzeráty. Takových je, jen se divím těm co takovým naletí. Nikdy bych si auto přes inzerát nepořídil, zlatě si zajít vybrat do autobazaru, mají kupu vozů za pěkný peníz a ještě je to bez problémů.

hero
hero (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
15. 5. 2017 21:01 Nový

Re: Podvody s ojetinama

celé vlákno

Se divím že na inzerát ještě někdo něco koupí. Co nevykoupí autobazar proto že je to jinak neprodejný se zamaskuje a šup s tím na internetový bazary.

Karel
Karel (neregistrovaný) 95.82.135.---
17. 5. 2017 22:27 Nový

Re: Podvody s ojetinama

celé vlákno

Moje řeč. Jednou jsem se nechál zlákat nízkou cenou vozu, a to co jsem ušetřil oproti bazaru šlo do kapsy servisu - a ještě víc =(