Hlavní navigace

Co se zakoupeným voucherem, když slevový portál zkrachoval?

Gabriela Hájková

Nakoupili jste slevový voucher na zboží či službu a slevový portál před jeho uplatněním zkrachoval? V zásadě mohou nastat dvě situace. Pokud slevový portál byl jen v roli zprostředkovatele uzavření smlouvy mezi vámi a obchodníkem, můžete od chvíle obdržení voucheru trvat u obchodníka na dodání zboží nebo poskytnutí služby, protože uzavřená smlouva zavazuje přímo obchodníka.

Horší je situace, kdy poukázky vystavuje přímo slevový portál. Smlouva s obchodníkem  pak vzniká až ve chvíli, kdy voucher uplatníte a obchodník ho přijme. Do té doby neexistuje mezi spotřebitelem a obchodníkem přímý právní vztah, a vrácení marně vynaložených peněz tak může spotřebitel požadovat pouze po slevovém portálu, vysvětlil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTest. Pak vyhlídky na vaše finanční zahojení nejsou velké, protože se dá předpokládat, že poškozených bude hodně a pohledávky se musí uspokojovat rovnoměrně.

Zelený upozornil na nedávné zahájení insolvenční řízení na majetek provozovatele internetového portálu www.nakupvakci.cz. Ten ve svých obchodních podmínkách uvádí, že k uzavření smlouvy mezi spotřebitelem a obchodníkem dochází až při úspěšném uplatnění voucheru. V takovém případě je jediným řešením podat přihlášku pohledávky do insolvenčního řízení. Přihláška se podává na takzvaném chytrém formuláři, který je ke stažení na webových stránkách Ministerstva spravedlnosti. Je třeba to udělat co nejdříve, insolvenční soud totiž nepřihlíží k pohledávkám, u nichž byly přihlášky podané po stanovené lhůtě, dodal Zelený.

Přihlášku pohledávky stáhnete v sekci formulářů na portálu Justice. Jak přihlásit pohledávku jsme popisovali v článku E-shop levneELEKTRO.cz je v úpadku. Máte 2 měsíce na přihlášení pohledávek

Našli jste v článku chybu?
  • 13. 3. 2017 8:24

    Honza malem kralem (neregistrovaný) 85.162.8.---

    Tak zrovna s timto portalem jsem si nabehl. Koupil jsem si od nich pobytovy voucher za 5850 Kc a to 26.11.2016. Asi 14 dni na to vsude clanky, ze portal zkrachoval. Pak jsem se tady na Mesci docetl o Chargeback sluzbe, a rekl jsem si, ze za zkousku nic nedam. O Chargeback jsem u sve banky pozadal az 27.12.2016, tedy mesic po nakupu a asi 14 dni po krachu portalu. I tak jsem vsechny sve penize dostal od banky zpet. Takze i toto je urcite moznost, jak zkusit ziskat zpet sve penize.