Hlavní navigace

Pozor ať při investování do fondů neplatíte na poplatcích víc než musíte

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 3. 2017

S absurdními poplatky a absurditami se nemusíte setkat jen v bankách, ale i u investic či pojištění.

Hlavně u podílových fondů se můžete setkat s tzv. předplacenými poplatky. Pokud byste se rozhodli dlouhodobě investovat do fondu a pravidelně tam vkládat peníze, rozmyslete, si, zda opravdu platit nejdříve všechny poplatky za obhospodařování svých prostředků místo toho, abyste je platili průběžně. Investiční společnost za tuto volbu sice poskytne slevu (bez ní už by to nemělo smysl vůbec), ale uvědomte si, že několik prvních měsíců budete splácet pouze poplatky a peníze se vám začnou v investici reálně úročit až po jejich uhrazení.

Výnosy, které by člověk získal, kdyby se mu prostředky zhodnocovaly od začátku investice, mohou leckdy předčit díky slevě ušetřené peníze.  Záleží tedy na výši nabízené slevy, délce investice, situaci na trhu a předpokládaném výnosu. Každý investor by měl tyto faktory vzít při rozhodování o způsobu investování a placení poplatků v potaz. Taktéž by se investor měl zamyslet nad tím, jak pravděpodobně využije tento předplacený objem – přeci jen kdo z nás ví, jak bude jeho život vypadat za 30 let? upozornil Jiří Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust.

Pozor také na dvojí placení poplatků. Poradenské společnosti mohou nabízet možnost pravidelně investovat za fixní poplatek, který je jakýmsi honorářem za zprostředkování investice. Vy ale kromě toho budete platit ještě klasický vstupní poplatek, který si strhává i fond, do kterého peníze vložíte.

V některých případech, například když jsou klientovy peníze investovány prostřednictvím investičního životního pojištění do tzv. fondu fondů, mohou být různé poplatky účtovány až třikrát, upozornil Pech.

V pojišťovnictví po loňském zavedení regulace provizí v životním pojištění zase podle Dušana Šídla, analytika společnosti Broker Trust, paradoxně stouply vstupní poplatky za sjednání pojistné smlouvy. V některých případech je podle něj zavedly pojišťovny zpětně – už v době trvání pojištění – i poplatky za ukončení smlouvy, byť takový poplatek původně nepožadovaly. Absurdní je podle něho také nabídka garantovaných fondů ze strany pojišťoven, kdy je garantované zhodnocení rovno nule, ale se započtením poplatků už jde vlastně o ztrátu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).