V důsledku energetické krize řada dodavatelů energií ukončila dodávky a své zákazníky poslala k dodavatelům poslední instance (DPI). Dalším řešením, které se na trhu tu a tam objeví, je prodej celé firmy (tzv. závod) nebo odštěpení její části jinému dodavateli (odštěpení části závodu).
Součástí tohoto prodeje, který se řídí pevnými pravidly, jsou pak i smlouvy se zákazníky. Kupující je povinen převzít všechny smluvní závazky, musí tedy dodržet stávající smlouvy s klienty.
Energetický regulační úřad (ERÚ) upozornil, že oznámení, které klientům při příležitosti přebírání části nebo celého závodu přijde, uvedeným pravidlům mnohdy neodpovídá.
Uvítací dopisy mají často vyvolat dojem, že došlo ke změně dodavatele nebo že spotřebitele přebírá jakýsi záchranný dodavatel, respektive DPI. Společnosti často neupozorňují na to, že smluvní podmínky dodávky se pro klienta nijak nemění, a naopak mají tendenci uplatňovat podmínky nové,
upozornil Ladislav Havel, člen Rady ERÚ a zdůraznil, že když si vás dodavatel takto koupil, převzal i všechny povinnosti, které mu vůči vám vyplývají ze stávající smlouvy.
To znamená, že máte-li smlouvu s fixací ceny, musí částka zůstat po celou dobu fixace stejná. U nefixovaných cen, které stanovuje běžný ceník, vás pak musí dodavatel standardně informovat o změně ceny nejpozději třicet dní předem a zároveň vás také musí poučit, že smlouvu můžete vypovědět do desátého dne před nabytím účinnosti oznamovaných změn.
Pokud vás nový přebírající dodavatel nutí k podpisu nové smlouvy nebo dodatku, je to v rozporu se zákonem a vy na nové podmínky nemusíte přistupovat. V případě převodu závodu či jeho části se nové smlouvy neuzavírají. U takového jednání by ERÚ dodavatele podezíral z užití nekalé obchodní praktiky a věc šetřil. Pokud totiž podlehnete, mohou se podmínky smlouvy změnit výrazně ve váš neprospěch,
uvedla Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.
Dodala také, že nezáleží na tom, jestli máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, nebo neurčitou. Dodavatel, který závod či jeho část koupil, musí dodržovat podmínky všech smluv, které takto nabyl. Změna dodavatele v tomto případě probíhá automaticky a vy tak nemusíte vyvíjet žádnou aktivitu.
Podrobnosti převodu závodu nebo jeho části mezi sebou musí vyřešit původní a nový dodavatel. Pokud by se např. stalo, že nedostanete včas informaci o převodu a s ní i nové platební instrukce, a vy kvůli tomu uhradíte zálohu ještě původnímu dodavateli, měli byste podle Havla trvat na tom, aby dodavatelé peníze mezi sebou převedli. Stejně tak by změna neměla zkomplikovat ani vrácení případných přeplatků. Spotřebitel o ně bude žádat jen jednoho dodavatele, toho nového, který si zákazníka „koupil“ i s veškerými závazky,
vysvětlil.