Hlavní navigace

Co s hypotékou, když se rozvádíte?

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 1. 2015

Hypotéku je běh na dlouhou trať a může se stát, že vás životem bude provázet déle, než partner, se kterým jste si ji sjednali. Co se bude s úvěrem dít dál?

Existuje mylný předpoklad, že v případě rozvodového vypořádání je z hypotéky automaticky vyvázán ten z manželů, který hypotéku nepřevzal. Pro banku však není rozvodové vypořádání nijak závazné, upozornil Jan Kruntorád, předseda představenstva společnosti Gepard Finance.

Ačkoli při rozvodu dochází k vypořádání majetku a závazků a bývalí partneři se dohodnou, že si jeden z nich nechá byt a tak i hypotéku, neznamená to, že je druhý spolužadatel automaticky bez závazku.

Banka musí spoludlužníka nejdříve z úvěru vyvázat, což udělá jen pokud druhý z manželů dokáže, že má dostatečné příjmy pro splácení úvěru. 

Pokud nebude jeden z manželů schopen doložit dostatečnou bonitu, tak banka druhého z manželů z úvěru nevyváže. I když je tedy dohoda o vypořádání majetku soudem posvěcená včetně toho, že jeden z nich převezme úvěr, nemá to ve vztahu k bance žádnou váhu. Banka tím není nijak vázána, dodal Kruntorád.

Kromě potíží dohodnout se s bankou i bývalým partnerem přinese tato situace i další nepříjemné důsledky a sníží vaši šanci získat další úvěr. Pokud zůstáváte s dítětem, je z vás rázem samoživitel, který sice dostává alimenty, ale z jednoho příjmu vlastně živí minimálně dvě osoby. 

Pokud dítě zůstane u vašeho protějšku, máte většinu příjmu sice pro sebe, ale vznikne vám povinnost platit výživné. V obou případech to znamená horší bonitu. Jak moc záleží na tom, zda budete v domácnosti například s novým partnerem a zda ten má příjem nebo pobírá například mateřskou.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).