Pokud nevrátíte peníze svým věřitelům včas, mohou je předat k vymáhání specializovaným společnostem, tedy inkasním agenturám. Ty už nepřihlíží k tomu, jestli jste na dluh jen zapoměli, nebo jste jej neuhradili úmyslně. Soustředí se jen na to, jak jej vymoci. Některé praktiky takových agentur ale nejsou v pořádku, a tak byste měli vědět, na co má agentura právo a na co už ne. Pokud dostanete dopis od inkasní agentury, vyžádejte si od ní potvrzení o tom, že agentura převzala vymáhání dluhu od původního věřitele. Úhrada dluhu nesprávnému subjektu vás totiž nezbavuje povinnosti splnit závazek svému věřiteli,
vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.
Vymahač má samozřejmě povinnost prokázat existenci pohledávky i její jednotlivé složky. Ověřte si ale, co po vás chce inkasní agentura zaplatit. Někdy totiž kromě jistiny požadují i úroky z prodlení, smluvní pokuty nebo náklady na vymáhání a poplatky za administraci pohledávky. Nejvyšší soud ČR přitom již dříve rozhodl, že náklady vymahačů nelze zahrnout do náhrady škody, takže na ně věřitel nemá nárok.
Za účelem efektivního vymáhání pohledávky se inkasní agentury často pohybují na hraně zákona. Hlavním prostředkem nátlaku bývá neustálé obtěžování telefonickými hovory a zasílání elektronických i písemných upomínek. Cílem je vás vystrašit, abyste okamžitě uhradili částku, kterou po vás chtějí. Dopisy navíc mohou budit dojem, že o dané věci už rozhoduje soud nebo že jsou dokonce od exekutora. Pokud je ale zasílá inkasní agentura, nemají se soudem ani exekutory nic společného.