Hlavní navigace

Co firma ocení na absolventech více než dobré známky?

Sdílet

Firmy si na absolventech škol více než dobrého prospěchu cení hlavně získané praxe, jazykového vybavení a to, jak se hodí na danou pozici.

U velké většiny absolventských pozic je důležité, jak člověk osobnostně zapadá do firmy. Až na vedlejší koleji je to, co přesně se ve škole naučil. Pokud je totiž člověk bystrý, spoustu praktických věcí se může doučit až v práci. Když však osobnostně nezapadá na hledanou pozici, už se to nedá změnit, vysvětlil Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu a dodal, že důležitá je i identifikace s firmou. Personalisté u pohovorů také zjišťují, co vše o působení firmy uchazeči vědí.

Důležitou roli při přijímání také mohou sehrát zkušenosti z různých stáží a brigád, které uvedete ve svém životopise. Stáže a praktické zkušenosti během studia vypovídají o cílevědomosti a pracovitosti člověka. Touto cestou lze získat hodně kladných bodů, myslí si Surka, podle kterého by si tak studenti měli vybírat hlavně takové brigády a stáže, které jim pomohou v budoucím zaměstnání.

Prospěch při studiu a závěrečných zkouškách je podle personalistů naopak pro šanci získat dobrou pozici minimální. Mnohem více se vám bude hodit, že dobře zvládáte nějaký jazyk, ideálně angličtinu. Proto Surka doporučuje během studia cestovat do zahraničí a hledat brigády a stáže tam, kde se hovoří anglicky. Dalším důležitým jazykem je podle něj němčina.

Základem pro pohovor je pak také kvalitně zpracovaný životopis, výhodou může být i motivační dopis, ve kterém se rozepíšete o tom, proč se o pozici zajímáte. Pro jistotu ale přineste také své doklady o studiu (vysvědčení, diplomy) nebo reference ze stáží.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).