Hlavní navigace

Automapa poradí, jaká místa na silnicích v ČR jsou nejnebezpečnější

Sdílet

Na problematická místa na českých silnicích každý rok poukazuje aktualizovaná Automapa od pojišťovny Allianz. Vychází z databáze JDVM (Jednotná dopravní vektorová mapa) s lokalizací všech dopravních nehod v ČR evidovaných Policií ČR. Na mapu se zanáší i místa nejčastějších dopravních nehod s vážnými osobními následky v letech 2014 – 2016 (posuzují se dálnice a silnice I. třídy a v mapě jsou úseky, na kterých se za poslední tři roky přihodily minimálně dvě na sobě nezávislé vážné dopravní nehody s těžkými zdravotními následky nebo úmrtím a současně mezi těmito tragickými místy nebyla vzdálenost větší než 100 metrů). Nehodové lokality byly dále porovnány podle četnosti dalších drobnějších nehod v daném místě. Z celkového množství takto definovaných nehodových míst poté Allianz sestavila celostátní žebříček 20 nejrizikovějších lokalit, informoval mluvčí pojišťovny Václav Bálek a dodal, že dále bylo ve 13 krajích (kromě hl. města Prahy) identifikováno vždy po pěti nejzávažnějších úsecích.

Nejrizikovější místo ČR je v Plzeňském kraji, dvě další se nacházejí na Olomoucku
Vůbec nejrizikovějším místem v Česku byla v letech 2014 – 2016 křižovatka na silnici I/27 v katastru obce Třemošná jen několik kilometrů severně od Plzně. Na konci ulice Americká se za poslední tři roky odehrálo celkem 13 nehod. Jedna z nich stála přímo na místě život jednoho cestujícího, dalších 7 se zde vážně zranilo. Druhým nejrizikovějším úsekem se stala mírná zatáčka na silnici I/11 v okrese Šumperk v Olomouckém kraji. Jihovýchodně od obce Olšany, 500 metrů před odbočkou na Bohutín ve směru jízdy do Olšan, se za poslední tři roky stalo celkem pět nehod, z toho tři vážné. Třetí místo v zemi je v katastru Mohelnice, která se rovněž nachází v Olomouckém kraji. Křižovatka na silnici I/44 při severním výjezdu z města se za zkoumané období stala svědkem 10 nehod, z toho tří vážných. Tři lidé zde na místě zemřeli a jeden se těžce zranil.

SZ = smrtelná zranění; TZ = těžká zranění; LZ = lehká zranění
Autor: Pojišťovna Allianz

SZ = smrtelná zranění; TZ = těžká zranění; LZ = lehká zranění

Nehodové lokality i jednotlivé dopravní nehody jsou všeobecně rozdílné, ovšem ze souhrnné statistiky lze vyvodit několik dílčích závěrů a specifikací. Převážná většina nehod se stala ve dne, na suché vozovce a viníkem byl řidič, který nebyl pod vlivem alkoholu, uvedl dopravní odborník Jaroslav Heinrich z HBH projektu, brněnské projekční kanceláře pro dopravní a inženýrské stavby, která se na vzniku Allianz Automapy podílí.
Ze 133 zkoumaných vážných dopravních nehod se jich 49 stalo o víkendu. Allianz nadační fond snaží s nehodovostí bojovat pomocí dlouhodobé prevence. Ve spolupráci se společností 3M Česko, odborníky na řešení pro dopravní bezpečnost, pracuje na tom, aby co nejvíce rizikových míst z českých silnic zmizelo. Vybrané lokality proto pro motoristy zviditelní vhodným doplněním či úpravou dopravního značení.

Celostátní online verzi Allianz Automapy najdete na webu pojišťovny Allianz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).