Hlavní navigace

Co dělat, když se Ježíšek netrefí do vašeho vkusu?

Sdílet

Gabriela Hájková 21. 12. 2012

Nahromadí-li se vám po Štědrém dnu doma dárky, kterými se Ježíšek netrefil do vkusu nebo alespoň do velikosti, nemusíte je nutně bezplatně darovat. Aby dárek nakonec splnil svou funkci, uvažujte o vrácení. 

Ačkoli obchodník v kamenné prodejně nemá podle zákona povinnost kupované zboží vzít zpět nebo ho vyměnit z důvodu, že zákazníkovi nesedí, řada prodejců se snaží zákazníkům vyjít vstříc. Informace o možnosti vrácení jsou často vyvěšené přímo na prodejně případně na dokladu o zaplacení. 

Počítejte ale s tím, že si prodejci často stanovují podmínky, za kterých lze zboží vrátit či vyměnit. Nejčastěji je touto podmínkou časové omezení, proto byste neměli s vracením zboží příliš otálet. 

Vzhledem k tomu, že se jedná o nadstandardní službu, může si prodejce stanovit různé podmínky, zejména dobu pro uplatnění, která činí zpravidla několik týdnů. Vždy je vhodnější, aby vše bylo zachyceno písemně. Spolehnout se jen na ústní ujištění může být rizikem, řekl vedoucí právní poradny časopisu dTest Lukáš Zelený s tím, že pokud se takto obchodník zaváže, je pak právo na výměnu zboží vymahatelné, a to třeba i soudní cestou.

Co je potřeba?

Pro úspěšné vrácení dárku musíte přinést nepoškozený výrobek, nejlépe nerozbalený či v původním obalu a s dokladem o zaplacení. Pokud myslíte, že by se dárce urazil, kdybyste jej požádali o účtenku, je poslední možností zkusit dárek vrátit i bez ní. Stává se, zejména v případě zboží, které nabízí pouze konkrétní prodejce, že prodavači přistoupí na výměnu i bez účtenky, radí Zelený.

Internet vám poskytne záruku

Lehčí situaci budete mít, pokud nakupoval Ježíšek dárky na internetu. Zde vám zákon dává lhůtu odstoupit od kupní smlouvy do 14 dnů od převzetí zboží i bez udání důvodu. Pozor ale na to, že v rámci odstoupení v zákonné lhůtě musí být zboží prodejci přímo doručeno a ne jen odesláno. I přes to někteří internetoví obchodníkci tuto lhůtu sami prodlužují.

Vzor pro odstoupení od kupní smlouvy uzavřené přes internet je k dispozici na webu časopisu dTest.  

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).