Jednou z častých zimních pojistných událostí je úraz na zledovatělém povrchu chodníku. Jak postupovat, abyste bez problémů dosáhli na pojistné plnění z úrazového pojištění nebo náhradu od majitele chodníku, kterým je většinou obec? (Škoda se pak vyplácí z její odpovědnostní pojistky.)
Aby vyřízení pojistné události či náhrady škody vyřídili hladce, ideálně si zajistěte přímo na místě svědka vašeho pádu, případně požádejte o pozdější výpověď záchranáře či zdravotnický personál.
Pokud je to ve vašich možnostech, ideálně také zdokumentujte stav vašeho zranění. Vhodné je rovněž pořídit fotodokumentaci celkové situace na místě, v tomto případě zejména stavu chodníku a jeho sněhové či ledové pokrývky. Následně písemně uplatněte právo na náhradu vzniklé újmy, přičemž obec by se měla vzápětí obrátit na svého pojistitele,
vysvětlil Václav Bálek, mluvčí pojišťovny Allianz, který se podělil o příběh čilého seniora z jižních Čech, co si chtěl na neupravených chodnících přivydělat.
Pojistil se hned u několika firem a začal cestovat – projel Vídeň, Berlín, Bratislavu, Varšavu i Budapešť. Zajímavé bylo, že v každém městě měl tu smůlu, že uklouzl a dopadl na chodník. Škody uplatňoval ze svých úrazových pojistek a podobných nehod zvládl nahlásit i pět ročně. Jak zjistili detektivové Allianz pojišťovny, dokumenty, kterými je dokládal, však byly falešné. Netiskli je zahraniční doktoři, ale on sám doma na barevné tiskárně,
dodal Bálek.