Hlavní navigace

Průzkum: Pětina lidí si myslí, že výhodná půjčka se pozná podle nejnižší splátky

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 1. 2017

Nejnižší úroková míra, nejnižší splátka nebo bonus za sjednání půjčky. Češi porovnávají výhodnost půjček až devíti různými způsoby. Většina z nich přitom ve skutečnosti o výhodnosti neříká nic. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank.

Podle něj si loni vzal půjčku v bance nebo u nebankovní společnosti každý pátý respondent. Většina z nich přitom neumí efektivně porovnat výhodnost úvěrů. Když měli dotázaní vybrat tři nejvýhodnější nabídky půjček, nejčastěji volili tu bez poplatků (49 %), druhá v pořadí skončila půjčka s nejnižším celkovým přeplatkem (45 %) a jako třetí ta s nejnižší RPSN (44 %).

Možná nejpřekvapivější odpovědí ale je, že pětina respondentů si myslí, že výhodná půjčka se pozná podle toho, že má nejnižší splátku. Právě takovou půjčku přitom dlužník přeplatí nejvíc kvůli dlouhé splatnosti (která je důsledkem nízké splátky). Jiní dotázaní zase považují za výhodný úvěr ten, který slibuje odměnu za sjednání, třeba ve formě peněžitého bonusu nebo nějakého dárku. Tyto peníze nebo dárek přitom ale obvykle zaplatí v celkovém přeplatku za půjčku.

Poněkud optimističtěji vyznívají odpovědi na otázku, za co je rozumné se zadlužit. Většina dotázaných si myslí, že má smysl se zadlužit kvůli dlouhodobější investici, jakou je bydlení (89 %), podnikání (64 %) a studium (64 %). Na opravu nebo nákup auta by si s klidným svědomím půjčilo 58 % respondentů a na pořízení domácích spotřebičů 57 % účastníků průzkumu. Za zbytečné naopak považují zadlužení kvůli splácení jiných dluhů, pokrytí běžných denních výdajů (nájem, potraviny), dovolené, kosmetické plastické operaci či nákupu vánočních dárků.


Autor: Air Bank

Pokud tápete, půjčku nejsnáze porovnáte pomocí ukazatele RPSN.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).