Hlavní navigace

ČNB zahájila výměnu dvacetikorun. Tentokrát s portréty Rašína, Pospíšila a Engliše

Sdílet

Česká národní banka vydala dnes, ve středu 30. ledna 2019, druhou sérii tří příležitostných oběžných dvacetikorun a navíc ještě stokorunu s přítiskem loga 100. výročí zavedení československé koruny. Výměna mincí a bankovek emitovaných po 200 000 kusech od každého vzoru začíná dnes a potrvá do vyčerpání zásob.

Tři mince s nominální hodnotou 20 Kč nesou portréty prvorepublikových národohospodářů, kteří mají významný podíl na vzniku a stabilitě koruny po založení československého státu – prvního ministra financí Aloise Rašína, jeho pozdějšího nástupce Karla Engliše a prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila.

Karel Engliš.
Autor: Česká národní banka

Karel Engliš.

Vilém Pospíšil.
Autor: Česká národní banka

Vilém Pospíšil.

Alois Rašín.
Autor: Česká národní banka

Alois Rašín.

Lícová strana mince.
Autor: Česká národní banka

Lícová strana mince.

Kromě toho je emitována také oběžná bankovka o nominální hodnotě 100 Kč, která je ozvláštněna logem oslav 100. výročí zavedení československé koruny. Tento tzv. přítisk je umístěn na lícní straně v kuponu pod nominální hodnotou jinak běžné stokoruny.

Stokorunová bankovka se speciálním přítiskem.
Autor: Česká národní banka

Stokorunová bankovka se speciálním přítiskem.

Mince a bankovky se nedají objednat ani zaslat, možná je pouze výměna za jakékoli jiné české mince a bankovky, a to výhradně na pracovištích České národní banky v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem. Adresy a otevírací doby jednotlivých pracovišť jsou k dispozici na internetových stránkách ČNB. Platby kartou nejsou možné.

Výměna potrvá do vyčerpání zásob, přičemž každý si může vyměnit 3 dvacetikoruny od každého motivu a tři stokoruny s přítiskem. O průběhu výměny dvacetikorun a stokorun bude ČNB informovat na svých internetových stránkách a sociálních sítích Facebook a Twitter.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).