Hlavní navigace

Česko má novou důchodovou komisi. Bude vymýšlet spravedlivé penze

Sdílet

Jiří Hovorka 30. 1. 2019

Po Potůčkově a dvou Bezděkových komisí tu máme další, která bude vymýšlet, jak zreformovat důchodový systém v Česku. Povede ji profesorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, která se dlouhodobě zabývá zejména daňovými systémy. V rámci projektu férového zdanění, financovaného Evropskou komisí, vyvinul její tým model měření udržitelnosti daňových systémů.

Důchodová komise se bude zaměřovat zejména na nespravedlnosti v nynějším systému, což je téma velmi obdobné tomu, čím jsem se dosud zabývala v daňové oblasti zejména na unijní úrovni, uvedla Nerudová a zmínila například řešení nižších penzí žen.

Komisi pro spravedlivé důchody, jak zní oficiální název, představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). V komisi budou zasedat zástupci všech parlamentních politických stran, sociálních partnerů, akademické veřejnosti a dalších relevantních zájmových skupin a proseniorských organizací. Bude tedy fungovat podobně jako předchozí komise vedená sociologem Martinem Potůčkem. Ten je součástí současné komise, stejně jako například ekonom Jaroslav Vostatek nebo zástupce odborů Vít Samek. Naopak v nové komisi není zástupce penzijních společností. První jednání odborného týmu je naplánováno na 22. února 2019 (kompletní seznam lidí v komisi najdete v tiskové zprávě ministerstva práce).

Za posledních 30 let jsme se v oblasti penzí a přípravy na stáří nijak výrazně neposunuli. Musíme upustit od letité praxe, kdy jedni tvoří a druzí boří. K tomu je potřeba, aby byla nad podobou budoucího důchodového systému vedena diskuze napříč politickým spektrem, opřená o názory odborníků. Politická akce musí reagovat na výzvy, které s sebou přinášejí významné celospolečenské změny, které nás čekají v blízké budoucnosti. Budou se měnit sociální a ekonomické podmínky i věkové složení české populace. Je nezbytné se připravit na vývoj společenských procesů, zejména těch, souvisejících se zabezpečením na stáří, uvedla Maláčová.

Mezi hlavní témata důchodové komise má podle ministerstva práce, pod které činnost komise spadá, patřit narovnání nižších důchodů žen, vdovských a vdoveckých důchodů a dřívější odchod do penze u tzv. fyzicky náročných profesí.

U dalších témat považuje ministerstvo za nejdůležitější začít se zabývat hledáním dalších finančních zdrojů pro důchodový systém, kterému v dlouhodobém horizontu může s pokračujícími změnami trhu práce a stárnutím populace hrozit finanční nerovnováha. Tato témata budou podrobněji diskutována v rámci koaličních jednání a rovněž v rámci nově založeného Odborného týmu pro spravedlivé důchody, říká Barbara Hanousek Eckhardová, mluvčí ministerstva.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 1. 2019 21:46

    Empetka (neregistrovaný) ---.ipv4.broadband.iol.cz

    Spravedlivy duchod je ten na zaklade zaplaceneho pojistneho. Pokud nekomu vyjde maly duchod, at mu pridaji z jinych zdroju, prerozdelovani uz bylo dost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).