Česká národní banka loni hospodařila se ztrátou ve výši 3,8 miliardy korun, což je výrazně méně než v roce 2017, kdy ztráta dosáhla 243,2 miliardy korun. Vyplývá to z údajů o bilanci, které ČNB zveřejnila. Důvodem snížení ztráty je loňský vývoj kurzu koruny.
Hlavním důvodem ztráty ČNB v loňském roce bylo obchodování s akciemi a úroky vyplacené tuzemským bankám. Také velká část eurového portfolia byla stále úročena zápornou sazbou Evropské centrální banky,
řekla agentuře ČTK mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. To, co naopak vedlo k výraznému snížení ztráty proti roku 2017, byly podle ní kurzové zisky.
Ztráta ČNB za loňský rok je podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera pouze kosmetická. To bylo dáno tím, že kurz koruny na konci roku 2018 byl nepatrně slabší než v závěru roku 2017. Díky slabší koruně, a to zejména vůči dolaru, tak ČNB nezaznamenala ztráty z měnového přecenění devizových rezerv, jako tomu bylo například v roce 2017,
uvedl.
Devizové rezervy centrální banky v korunovém vyjádření činily ke konci loňského roku zhruba 3,204 bilionu korun. Meziročně rezervy v korunách stouply o zhruba 53 miliard. Za jejich růstem v posledních letech byl především intervenční režim, kdy centrální banka od listopadu 2013 do dubna 2017 vynaložila dva biliony korun za nákup eur, připomíná agentura ČTK.
V eurech před zahájením intervencí činily devizové rezervy zhruba 35 miliard eur, nyní jsou 124,5 miliardy eur. Proti prosinci 2017 stouply devizové rezervy v eurech o 1,18 miliardy.
Zástupci ČNB často v souvislosti se ztrátami mluví o tom, že jde jen o účetní ztráty, které nemají žádný reálný dopad na fungování centrální banky a z pohledu státního rozpočtu jsou neutrální. Analytici k tomu ale dodávají, že tím, že ČNB musí splácet ztráty z minulých let ze svých budoucích zisků, nebude moci tyto přebytky odvádět do státního rozpočtu.