Hlavní navigace

SMS jízdenky v Praze dostanou nové telefonní číslo a mají ustoupit kartám

Sdílet

Jiří Hovorka 14. 1. 2019

SMS jízdenky v pražské hromadné dopravě změní v blízké době telefonní číslo, na kterých se kupují, a do budoucna je chce dopravní podnik utlumit. Jsou totiž s nejvyšší marží pro zprostředkovatele. 

O tom, že s největší pravděpodobností přestane číslo pro objednání SMS jízdenky (902 06) platit, informují Hospodářské noviny. Hlavní město nyní vybírá nového provozovatele místo firmy Globdata, s níž smlouva vyprší koncem ledna. A s novým provozovatelem přijde i nové číslo. To stávající patří společnosti Globdata, která je používá pro placení v celé republice. 

Okamžitého zrušení čísla 902 06 se ale cestující zatím podle HN obávat nemusí. Kvůli tomu, že ještě není podepsána dohoda s novým provozovatelem, město s firmou Globdata prodlouží smlouvu. Podle náměstka pražského primátora Adama Scheinherra zřejmě na měsíc.

Hlavní město chce používání SMS jízdenek celkově utlumit. Provozovatelé si strhnou z jejich ceny okolo dvaceti procent. I v nové soutěži chtěl zájemce s nejnižší provizí 16 procent z ceny jízdenky. Je to dlouhodobě nejdražší způsob prodeje jízdenek, jak Lítačka, tak papírové jízdenky nás stojí pod pět procent, řekl Scheinherr Hospodářským novinám.

SMS jízdenky by měl postupně nahradit prodej těch papírových prostřednictvím platebních karet. Nové bezkontaktní terminály jsou v Praze zatím zkušebně v tramvajích na několika linkách, do počátku dubna by pak měly být na všech. 

Dopravní podnik se již loni na podzim dohodl s ČSOB na tom, že banka dodá 900 terminálů, které namontuje do všech pražských tramvají. Do každého vozu jeden, v kloubových tramvajích T14 pak dva. Banka je přitom nainstaluje na své náklady − bude mít nárok pouze na provizi 1,99 procenta z ceny každé jízdenky. 

Během letošního roku pak chce město vypsat soutěž také na dodávku platebních terminálů do autobusů. Platit kartou jde zatím pouze v těch linkách, které jezdí na letiště, připomínají Hospodářské noviny.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).