Hlavní navigace

ČNB bude hlasovat o úrokových sazbách. Co se může stát s hypotečním trhem?

Sdílet

Bankovní rada bude ve čtvrtek 3. srpna 2017 hlasovat o úrokových sazbách. V úvahu připadá i varianta, kdy ve čtvrtek dojde k jejich navýšení. Vyplynulo to z informací, které zveřejnila společnost GOLEM FINANCE.

To, jak Česká národní banka nastaví úrokové sazby, ovlivňuje sazby hypoték nepřímo. Pro hypoteční úvěry je totiž důležitá cena peněz, za kterou si na mezibankovním trhu mohou banky půjčit. U hypoték s plovoucí úrokovou sazbou je tak určující sazba PRIBOR. U hypoték s fixní sazbou je situace složitější a jedním z měřítek ceny jsou úrokové swapy (IRS). ČNB pak tyto sazby nepřímo ovlivní tím, že bankám nabízí alternativu pro umístění volných prostředků a ovlivňuje tím objem peněz na mezibankovním trhu. A tím i jejich cenu.

Tvrdý konkurenční boj stlačil během loňského roku sazby hypoték hluboko pod 2 procenta, a i když bankám v letošním roce několikanásobně zdražily peníze na vstupu, ceny těchto hypoték stále zůstává prakticky na loňských úrovních (hypotéky do 80 % LTV), říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE. Vzhledem k tomu, že inflace dosáhla v červnu 2017 hodnoty 2,3 %, očekává se, že ČNB bude chtít růst korigovat, a to právě zvýšením úrokových sazeb. Někteří ekonomičtí experti ale naopak očekávají, že úrokové sazby zůstanou na stávajících úrovních.

Pokud by k nárůstu sazeb došlo, neměly by růst skokově, takže ani sazby hypoték nenarostou v následujících týdnech dramaticky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).