Hlavní navigace

ČMRZB podpoří malé a střední podnikatele skrze kapitálové investice

Sdílet

Česká republika se prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky zapojí do tzv. Středoevropského fondu fondů (SFF). Cílem tohoto fondu je formou rizikového kapitálu podpořit rostoucí inovativní firmy v zemích regionu střední Evropy.

SFF nabídne podporu pro růstově orientované české firmy, které shánějí kapitál na další rozvoj. Fond by jim měl následně usnadnit financovat např. rozšíření výroby, expanzi na zahraniční trhy, realizaci klíčových projektů nezbytných pro další růst apod., uvádí Jiří Jirásek, předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB. Cílovou skupinou jsou malé a střední podniky a dále mid-cap společnosti ve fázi „later stage“ a „growth“.

Středoevropský fond fondů, který bude řízen Evropským investičním fondem, vybere vhodné již existující nebo nově založené fondy rizikového kapitálu a private equity z regionu střední Evropy, a do těchto fondů vloží dané finanční prostředky určené na podporu podnikatelů. Tento příspěvek bude tvořit maximálně 50 % kapacity daného fondu, druhou polovinu doplní soukromé investice. Manažeři těchto vybraných fondů pak budou vybírat podniky z jednotlivých zúčastněných zemí a kapitálově do nich vstoupí.

Fond řídí Evropský investiční fond (EIF) a zapojeny jsou kromě České republiky také Slovensko, Slovinsko a Rakousko. V budoucnu se počítá i se zapojením Maďarska.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).