Hlavní navigace

ČNB brzdí ekonomiku, znovu zvyšuje úroky. Koruna posílila

Sdílet

Jiří Hovorka 1. 2. 2018

Česká národní banka dál brzdí ekonomiku. Bankovní rada na svém dnešním zasedání rozhodla už o třetím růstu úrokových sazeb za posledního půl roku. Dvoutýdenní repo sazbu ČNB zvýší od zítřejšího dne o 25 bazických bodů na 0,75 %. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby o 50 bazických bodů na 1,50 % a o ponechání diskontní sazby na úrovni 0,05 %.

Centrální banka v reakci na rostoucí inflaci nebo nedostatek pracovních sil zvedla loni v srpnu úrokové sazby poprvé od února 2008. Podruhé pak sazby rostly loni v listopadu.

Centrální banka tak reaguje na velmi dobrou kondici domácí ekonomiky, která vykazuje velmi slušná růstová tempa. Zvyšováním sazeb přibrzďuje ekonomiku, aby zabránila tvorbě větších nerovnováh nebo dokonce bublin, komentuje rozhodnutí ČNB Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky.

Zahřívání vidíme zejména na trhu práce, když nezaměstnanost klesla na svou historicky nejnižší úroveň, což pohání rychlý růst průměrné mzdy. Další trh, kde se současná konjunktura projevuje silně, je trh s rezidenčními nemovitostmi. Nicméně do cen hypoték se dnešní zvýšení bude propisovat pouze pomalu. Na úrokové sazby s delší splatností má centrální banka pouze omezený vliv. Na trhu navíc panuje tvrdá konkurence, pokračuje Zeisel. Ještě pomaleji se vyšší sazby ČNB „propisují“ do úroků u spoření.

Koruna již před zasedáním centrální banky posílila a dostala se na svou nejsilnější hodnotu od konce kurzového závazku – 25,22 CZK/EUR. Čím bude koruna silnější, tím bude z pohledu centrální banky menší potřeba úrokové sazby dále zvyšovat, jelikož měnové zpřísnění bude probíhat přes silnější kurz, říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

I tak jsou ale ekonomové přesvědčení, že kvůli příznivému ekonomickému vývoji bude ČNB v letošním roce pokračovat s postupným zvyšováním sazeb. Nadále tak očekáváme letos alespoň další dvojí zvýšení základních sazeb až k úrovni 1,25 % (u dvoutýdenní repo sazby – poznámka redakce), dodává Seidler.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).